Analysis of cracking phenomena along conformational transition pathways of proteins
Proteinlerin konformasyon geçiş yol izleri üzerinde çatlamanın incelenmesi
  1. Tez No: 312124
  2. Yazar: ÇAĞLAR MERİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEMRA DORUKER TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Kimya Mühendisliği, Biophysics, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Protein biliminde önemli bir konu olan yapı-işlev ilişkisini açıklamak için pek çok hesaplamalı yöntem geliştirilmiştir. Elastik ağyapı modelleri konformasyonel geçişleri incelemek için basit bir yöntem olup, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Anizotropik ağyapı modeli (ANM) yalnızca C? atomlarını kullanarak, ürettiği kollektif hareketlerin yavaş modları ile yapıyı deforme ederek çalışır. Bu yöntemlerin çoğunda hedef yapıya ulaştıracak şekilde zorlanmış deformasyon yapılır. Ancak büyük konformasyon değişimi geçiren moleküller farklı yolizlerini takip edebilirler. Bunun için örnekleme metodları kullanılarak istatistiksel olarak hedef yapıya ulaşma şansı artırılır. Ağırlıklı örnekleme metodu (WE) ilerleme koordinatını küçük parçalara ayırarak dinamikler sonucu her parçada sabit sayıda ve olasılıkta simülasyon kalmasını ayarlar. Bu çalışmada ANM metodunun ürettiği en yavaş beş moddan bir tanesi rastgele seçilerek yapı o yönde deforme edilir. Daha sonra MC metoduyla enerji minimizasyonu yapılır. Üç farklı protein için iki farklı etkileşim uzaklığı (18 Å ve 10 Å) kullanılarak 13 sistem çalıştırılmıştır. AdK sistemleri farklı bölgelerinin sırayla hareketlerini içeren yolizlerini ortaya çıkarmıştır. CaM yolizleri birbirine benzerken GBP yapısı gereği çok hareketlidir ve en başından itibaren farklı yolizlerini takip eder. Çalışmanın diğer bölümünde ise gerilme enerjisi ile dönme açılarının yüksek olduğu yerlerde çatlamanın (ikincil yapıda bozulma) gösterilmesi amaçlanmıştır. Buna gore AdK ve CaM için iki bölge bulunmuştur. GBP hareketinde ise çatlamaya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The weighted ensemble (WE) methodology was incorporated into an iterative ANM-MC (Anisotropic network model- Monte Carlo) simulation algorithm, which has been developed to generating targeted conformational transition pathways of proteins. Through the WE sampling, it is possible to produce unbiased pathways by increasing the number of ANM-MC simulations along the reaction coordinate, which is specified as the root-mean-squared distance to target structure. In this modified algorithm, the structures are deformed along randomly chosen (unbiased) ANM modes (among the slowest five modes) and then their energy is minimized by Monte Carlo (MC) method. Three proteins were studied using 18 Å and 10 Å cutoff distances and distinct successful pathways were obtained for a total of 13 systems (simulations). Various sequences of domain motions (LID and AMP domain closures) were observed for adenylate kinase (AdK) systems. Calmodulin (CaM) systems followed quite similar pathways, whereas glutamine binding protein (GBP) displayed high conformational freedom. Strain energies and dihedral angle changes of each pathway for all systems were calculated to detect possible cracking regions where high strain energy causes local unfolding. Strained regions well matched with other studies for AdK with five out of eight previously reported hinge regions having high strain energies. Two sites for AdK and CaM can be reported for cracking and there was no cracking in GBP motion.