Numerical investigation of isothermal and non-isothermal viscoelastic flow in lid-driven polar cavity
Kapak tahrikli eğrisel oyuklarda eş ısıl ve eş ısıl olmayan viskoelastik akışların sayısal olarak incelenmesi
- Tez No: 312128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNT ATALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Eşısıl ve eşısıl olmayan koşullarda, viskoelastik Phan-Thien-Tanner akışkanları, kapak tahrikli eğrisel (polar) oyuklarda durağan ve salınımlı kapak hareketleri altında, sayısal olarak incelenmiştir. İncelemede parametre sürdürme yöntemi kullanılmıştır. Eğrisel oyuk içinde, elastik/elongasyon etkileri ve viskoz enerji yitimi gibi ısıl-elastik etkiler, girdaplılık yapısındaki değişim, sıcaklık/gerilme (stress) dağılımları ve ısı transferi karakteristikleri cinsinden gösterilmiştir. Girdap merkezindeki konum kaymaları elastik ve elongasyon etkileri altında gözlemlenmiştir. Akıntı yönündeki durağan duvar köşesinde oluşan ikincil girdaba ait boyut ve güç artışı, gerinim (strain) sertleşmesi etkileri altında gözlemlenmiştir, ayrıca bu durum gerilme değişim derecesinde artışa sebep olmuştur. Viskoz enerji yitimi etkileri altında gerilme değerlerinde ve değişim derecelerinde bir azalma gözlemlenmiştir. Isıl alandaki ve ısı transfer özelliklerindeki değişimler ortaya çıkarılmıştır. Viskoelastik Phan-Thien Tanner akışkanının salınımlı tahrik altındaki davranışı eşısıl ve eşısıl olmayan durumlar için incelenmiştir. Cevabın frekans spektrumunun anlaşılması için Fourier dönüşümlü reoloji tekniği kullanılmıştır. Sonuçlar, kesme gerilmesinin, birinci normal gerilme farkının ve ısı transfer oranının bir ölçütü olan Nusselt boyutsuz sayısının zaman içindeki değişiminin Fourier spektrumu ve faz uzayı diyagramı cinsinden gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The isothermal and non-isothermal viscoelastic flow ofPhan-Thien-Tanner (PTT) fluids is considered in lid-driven polar cavity geometry, with stationary and oscillatory lid motion, using a numerical solution method with parameter continuation technique. Thermoelastic effects, in terms of elastic/elongational effects and viscous dissipation, are demonstrated by the changes in vortical structure,temperature/stress distributions and heat transfer characteristics in the curved cavity. Central vortex location shifts are observed under elastic and elongational (strain hardening and strain softening/shear thinning) effects for isothermal and non-isothermal conditions. The growth in size and strength of a secondary vortex is denoted in the downstream stationary corner of the cavity for the viscoelastic fluid under strain hardening effects which also introduce an increase in stress gradients. Decrease in both stress values and their gradients are observed under viscous dissipation. The changes in temperature field and heat transfer properties are revealed. The oscillatory response of the viscoelastic Phan-Thien-Tanner model for isothermal and non-isothermal cases is examined. The Fourier transform rheology technique is used to understand the frequency spectrum of the response. The results are shown as phase diagrams and Fourier spectrums of the time variations of the shear stress, first normal stress difference, and dimensionless Nusselt modulus, which is an indication of the heat transfer rate.