Effect of simultaneous beta-lactamase inhibitor protein expression on cellular beta-lactamase activity
Eş zamanlı beta-laktamaz inhibitör protein ekspresyonunun hücresel beta-laktamaz aktivitesine olan etkisi
  1. Tez No: 312127
  2. Yazar: KADRİYE SİMAY YALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA SARIYAR AKBULUT, YRD. DOÇ. DR. ELİF ÖZKIRIMLI ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Beta-laktam antibiotikleri bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, beta-laktam antibiotiklerinin yetersiz ve yanlış kullanılmasına bağlı olarak, bakterileriler beta-laktam antibiotiklerini etkisiz hale getirecek mekanizmalar geliştirmiştir. En sık görülen mekanizma, beta-laktam halkasını hidroliz eden ve bakteriye antibiyotik direnci kazandıran TEM-1 beta-laktamaz üretimidir. 165 amino asitten oluşan beta-laktamaz inhibitör proteini (BLIP) Streptomyces clavuligerus tarafından üretilen, yüksek ilgiye sahip bir beta-laktamaz inhibitörüdür. Bu çalışmada, BLIP'in inhibitor etkisi, hücrelerin büyüme profilleri, canlı hücre sayısı ve eşzamanlı beta-laktamaz ile BLIP üreten rekombinant hücrelerdeki beta-laktamaz aktivitesi incelenilerek araştırıldı. Canlı hücre başına beta-laktamaz aktivitesi BLIP varlığında ve yokluğunda belirlendi. BLIP ile beta-laktamaz varlığı SDS-PAGE ve Native-PAGE analizleri ile doğrulandı. BLIP yokluğunda, E. coli BL21(DE3) (pUC18 + pET-26EA) ve E. coli BL21(DE3) (pUC18 + pET-26b(+)) hücreleri benzer düzeyde ß-laktamaz aktivitesi göstermişlerdir. Eşzamanlı BLIP ve R-TEM-1 beta-laktamaz ekspresyonu gerçekleştiğinde, periplasmadaki beta-laktamaz aktivitesi önemli oranda düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Beta-lactam antibiotics are commonly used in the treatment of bacterial infections. However, due to underuse and misuse of beta-lactam antibiotics, bacteria have developed mechanisms that counteract beta-lactam antibiotics. The most common mechanism is production of TEM-1 beta-1actamase that hydrolyzes the beta-lactam ring and enables bacteria to gain antibiotic resistantance. Beta-lactamase-inhibitory protein (BLIP), a 165 amino acid protein produced by Streptomyces clavuligerus, is a high affinity beta-lactamase inhibitor. In this study, the inhibitory effect of BLIP was investigated by examining growth profiles, cell viability and in-vivo beta-lactamase activity of recombinant cells simultaneously expressing beta-lactamase and BLIP. beta-lactamase activity per viable cell was determined in the absence and presence of BLIP. The presence of both BLIP and beta-lactamase was verified by SDS-PAGE and Native-PAGE analysis. In the absence of BLIP, E. coli BL21(DE3) (pUC18 + pET-26EA) and E. coli BL21(DE3) (pUC18 + pET-26b(+)) cells showed comparable beta-lactamase activity. The activity of beta-lactamase in the periplasmic extract of E. coli BL21(DE3) (pUC18 + pET-26EA) cells decreased considerably when R-TEM-1 beta-lactamase and BLIP were expressed simultaneously.