Sertleştirici türü, üre kullanımı ve depolama süresinin yonga levhanın kalite özellikleri üzerine etkileri
The effects of hardaner type, urea usage and conditioning period on the quality properties of particleboard
  1. Tez No: 312170
  2. Yazar: İLKAY ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY NEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada; sertleştirici türü (amonyum klorür, amonyum sülfat ve alüminyum sülfat), üre kullanımı (üreli ve üresiz) ve depolama süresinin (bir gün ve bir ay) yongalevhanın kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir.Yapılan çalışmalar sonucunda; sertleştirici türü olarak amonyum klorür kullanıldığında kalınlık artışı, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, pH değeri, formaldehit emisyonu ve yüzey özellikleri bakımından diğer sertleştirici türlerine göre daha iyi sonuç elde edilmiştir.Üre kullanımı sadece formaldehit emisyonu üzerinde olumlu etki yaratmış ve diğer özellikler üzerinde ise etkisiz bulunmuştur. Üre kullanımıyla birlikte formaldehit emisyonu belirgin bir oranda azalmıştır.Depolama süresinin bir günden bir aya çıkarılması rutubet miktarı, kalınlık artışı, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, yüzeye dik çekme direnci, formaldehit emisyonu, yüzey özellikleri ve levha sıcaklığı üzerinde olumlu etki yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of hardener type (ammonium chloride, ammonium sulphate and aluminum sulphate), urea usage (with urea and without urea) and conditioning period (one day and one month) on the quality properties of particleboard were investigated.Better thickness swelling, modulus of rupture, modulus of elasticity, pH value, formaldehyde emission and the surface quality results were obtained from the panels manufactured with ammonium chlorideThe urea usage positively affected the formaldehyde emission whiles no effect on the other properties. Urea usage decreased the formaldehyde emission.Increasing conditioning period from one day to one month positively affected moisture content, thickness swelling, modulus of rupture, modulus of elasticity, internal bonding, formaldehyde emission, surface quality and panel temperature.