Melamin üre formaldehit (MUF) ve üre formaldehit (ÜF) tutkalı ile üretilmiş kompozit levhaların bazı teknolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some technological properties of composite panels manufactured with urea formaldehyde and melamine ürea formaldehyde resins
  1. Tez No: 461075
  2. Yazar: BARIŞ ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Melamin üre formaldehit (MÜF) ve üre formaldehit (UF) tutkalları kullanılarak, farklı sertleştirici kimyasallar (alüminyum sülfat, amonyum sülfat ve amonyum klorür) fabrikasyon ortamında üretilen 30 mm kalınlıktaki kompozit levhaların teknolojik özellikleri incelenmiştir. Üretimi yapılan deney levhaları fabrika ortamında ve sonsuz pres kullanılarak üretilmiştir. Deney levhalarında fiziksel; özelliklerden rutubet miktarı, kalınlık artımı ve su alma miktarları, mekanik özelliklerden; eğilme direnci, elastikiyet modülü, yüzeye dik yönde çekme testleri ve yüzey sağlamlığı testleri ilgili standartlara göre yapılmıştır. Farklı tutkal ve farklı sertleştirici türüne göre sonuçlar irdelenmiştir. Sonuçta, ortalama 633 kg/m³ yoğunlukta üretilen tüm levhalar TS EN 312'de belirtilen mobilya dahil kullanım alanları için standartlara uygun bulunmuş olup, farklı sertleştirici türü kullanmanın istatistiksel anlamda önemli bir fark olmamakla beraber nemli ortamlar için MÜF tutkalı, sertleştirici olarak amonyum sülfat veya amonyum klorürden faydalanılarak üretilen levhaların teknolojik özelliklerinin daha iyi olacağı görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study different curing chemicals (aluminum sulfate, ammonium chloride) and technological qualities of composite material that is 30 mm thickness produced at the factory were examined by using MUF and UF glues produced test plates are manufactured at the factory by using endless press. In test plates, physical qualities; amount of moisture, increment of thickness, amount of taking water and mechanical qualities; bending strength, modulus of elasticity and pulling testing to surface vertically were done according to standards. The results were analyzed according to different types of glue and different hardener.As a result, all plates produced at average 633 kg/m³ density are approved for standards to areas including furniture that is stated at TS EN 312. Although there isn't important different using different type of hardener statistically, it's seen that technologic qualities of produced plates would be better by using MUF glue for humity places, using ammonium sulfate or ammonium chloride as hardener.