Enerji etkin bina tasarım ilkelerinin ekolojik turizm modelinde uygulanmasına yönelik bir araştırma: Beykoz-Öğümce Köyü örneğinde
A study about implementation of energy efficient building design principles on ecological tourism model: Beykoz-Öğümce case
- Tez No: 312231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ÖZTÜRK KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde sanayileşme ve teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte fosil yakıt tüketimi artmış, yapılarda daha fazla enerji kullanılır durumu gelmiştir. Bu durum enerji kaynaklarının tükenmeye başlamasına neden olmuştur. Dünya üzerinde kullanılan enerjinin %50'sinin bina yapım ve işletim süreçlerinde kullanılıyor olması[1], enerji kullanımın önemini ortaya koymaktadır.Çalışma alanı olarak Beykoz İlçesi ve özelikle Riva Deresi üzerinde yer alan Öğümce Köyü seçilmiştir. Sahip olduğu ekolojik değerler açısından İstanbul'un nefes alma koridoru olan Riva Deresi, su havzasını da üzerinde barındırmaktadır. 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda da bölgenin ekolojik açıdan hassas bir bölge olduğu işaret edilmektedir ve bu bölgede ekolojik turizm önerilmektedir.Ancak birtakım çevresel tehditlerle karşı karşıya olan Beykoz ilçesi ve özellikle de Riva Deresi çevresinde, doğal yapının korunması amacıyla, Öğümce Köyü'nde bir turizm modeli önerilmiştir. Bu noktada, enerji etkin bina tasarım ve yer seçimi ilkeleri doğrultusunda, ekolojik turizm modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, fosil fuel consumption increases with the rapid development of industrialization and technology, and buildings are uses so much energy. This situation has led to the depletion of energy resources. The use of energy very important because 50% of the energy used on Earth, uses in processes of building construction and operation.Workspace is Öğümce village where on Riva River shore. Riva River is breath corridor of istanbul in terms of ecological values and Istanbul's water catchments, on the Riva River. 1 / 100.000 scale development plan says the region is ecologically sensitive and in this area ecotourism is suggested.But, there are environmental threats on the Riva River and Beykoz. To protect the natural structure, in Öğümce Village, a tourism model suggested. At this point, according to energy efficient site selection and building design criterias, an ecological tourism model is created.