Vişne suyu konsantresi ile şeftali ve kayısı püre konsantrelerinin üretim aşamalarında uygulanan işlemlerin bileşimleri üzerine etkilerinin incelenmesi
The study of effects on the compositions of the sourcherry concentrate, peach and apricot puree concentrates during the stages of production
  1. Tez No: 312232
  2. Yazar: AYŞE MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DOYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma; vişne suyu konsantresi, şeftali ve kayısı püre konsantrelerinin üretim sırasında değişik aşamalarda bileşimlerinde meydana gelen değişikliklerin saptanması amacıyla yapılmıştır. 2011 yılı meyve işleme sezonu içinde Denizli'de bulunan Konfrut Gıda San. ve Tic. A.Ş. Fabrikası'ndan sözkonusu meyvelerin işlenmeleri aşamalarında örnekler alınmış ve analiz edilmiştir.Vişne suyu konsantresi için; meyve, mayşe, enzim uygulamasından önce, enzim ve durultma maddeleri uygulamasından sonra, filtreden sonra, evaporatörden sonra, ürün doluma hazırlandığında ve dolum esnasında; şeftali ve kayısı püre konsantresinde ise, meyve, mayşe, palperden(finisher) sonra, evaporatörden sonra, dolum esnasında örnek alımı gerçekleştirilmiştir.Vişne suyu konsantresi, şeftali ve kayısı püre konsantrelerinin üretimleri sırasında çeşitli aşamalarda alınan örnekler briks, pH, asitlik, lif, şeker bileşimi ve mineral madde kompozisyonu bakımından değerlendirilip, üretim aşamalarının ürün bileşimine etkileri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was made for the aim of determining the change of the compositions of the sourcherry concentrate, peach and apricot puree concentrates during the different stages of production. The samples were taken from Konfrut Food Industry and Trade A.Ş in Denizli in the processing season of fruit in 2011 during the stages of production and were analysed.The samples were taken for sourcherry during the stages: raw material (fruit), mash, before enzyme application, after enzymatisation and clarification after filtration, after evaporation, prepation of filling and filling. For peach and apricot puree concentrates during the stages: fruit, mash, after finisher, after evaporator and filling.The samples, which were taken during the stages of the production of the sourcherry concentrate, peach and apricot puree concentrates, were evaluated in terms of Brix, pH, acidity, fibre, contents of sugar and the composition of mineral materials and the effects of the production stages on the product composition were determined.