Bankalarda finansal erken uyarı sinyalleri ve risk yönetimi
Financial early warning signals in banks and risk management
- Tez No: 312332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde, Risk Yönetimi Tanımı, Kapsamı, Risk Yönetimi Aşamaları ve Ülkemizdeki düzenlemeler ile Risk Yönetiminin Kurumsal Yönetim içindeki rolünden bahsedilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Risk Yönetiminde önemli bir yeri olan Finansal Erken Uyarı Sinyalleri hususuna kısaca değinilmektedir.Çalışmanın üçüncü bölümünde, Bankaların Karşılaştığı temel risk çeşitleri ve bu risklerin yönetiminden bahsedilmektedir.Çalışmanın dördüncü bölümünde, Bankaların Risk Yönetimi Süreçlerinin Tesisi ve Risk Ölçümünde kullanılan yöntemler anlatılmaktadır. Çalışmanın beşinci bölümünde, Bankalarda Risk Yönetiminin Denetlenmesi Süreci anlatılmaktadır. Çalışmanın altıncı bölümünde, Dünyada ve Türkiye'de Bankacılıkta Risk Yönetiminde Öne Çıkan Yaklaşımlar, Gelecekteki Zorluklar ve Sahip Olunması Gereken Yetkinlikler ele alınmıştır. Çalışmanın yedinci ve son bölümünde ise Sektörde Önde Gelen Bankaların Risk Yönetimi Yapılanması ile Karşılaştırması hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the subject of Risk Management, Structures and Policies of the banks are being examined.In the first chapter, Risk Management Definition of its Scope, Stages and its role in Corporate Governance under the regulations in Turkey are mentioned. In the second chapter of the study contains Financial Early Warning Signals and Risk Management issues. In the third chapter, the main types of risk which banks faced on and management of these risks are exemered. In the fourth chapter the Bank is Risk Management Process and the methods used in Risk Measurement are described. In the fifth chapter, the Bank Supervision Process of Risk Management are explained In the sixth chapter, Spotlights Perspectives of Banking Risk Management, Future Challenges and Competencies required to be covered in the world and in Turkey are discussed. In the last chapter, Structures of Risk Management of Leading Banks in Turkey were given information about them and their comparison.