Kapıların resimde yorumlanması
Exposition of gates in the picture
  1. Tez No: 312336
  2. Yazar: YILMAZ ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EROL YILDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde hızlı kentleşme ve buna bağlı olarak tüketim kültürünün oluşturduğu kentsel kirlenme sosyal ve özel yaşam alanlarımıza da girerek çevremizi hızla değiştirmiştir. Çevresine göre şekillenen kültürlerin yok olması da bu hızlı değişimler sonucu olmuştur. Her dönemde inşa edilen mimari yapılar, bulundukları dönemin kültürel yapılarının özelliklerini taşımışlardır. Günümüze gelinceye dek birçok kültürel değişim yaşanmış, buna bağlı olarak da kent, ev ve evin elamanlarının gittikçe değişmesi gözlemlenmiştir.Bir mekânın biçimlenmesinde, o mekânda yaşayan insanın, yaşadığı çevrenin havasının, suyunun, toprağının, sosyal, kültürel ve sanatsal değerlerin büyük etkisi vardır. Bu perspektiften bakıldığında mekânı oluşturan unsurların farklı coğrafyalarda, farklı kültürel ortamlarda başka biçimde oluşması kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplumların yaşam biçiminin ve kültürünün belirlediği mekânlar ve o yapıyı oluşturan mimari elemanlar (kapılar, pencereler, çatılar, bahçeler, duvarlar v.b) yaratıldıkları coğrafyanın ve o coğrafyada biçimlenmiş insanın yansımalarıdır.Çalışmanın ana motifini, eski geleneksel mimariye ait ahşap kapılar oluşturmuştur. Kapı nesnesi, özünde barındırdığı kullanılan malzemenin sıcaklığı, doğallığı, görsel zenginliği ve geçmişin tanıklığını taşıdığı kültürel yaşam izleriyle, bulundukları döneme ait kültürel, toplumsal ve hatta bireysel bir kimlik niteliği taşıdıkları için tercih edilmiştir.Tarihsel süreç içinde ele alınan kapı, insanoğlunun ilk barınma ihtiyacı duyduğu mağara döneminden başlayarak gönümüze kadarki değişimlere değinilmiştir. Geçirdiği evrelerde kentleşme ile birlikte mimari yapının değişimi, teknolojinin gelişmesi ile de kullanılan malzeme farklılıkları vurgulanmıştır. Kapının gerçek işlevinin nesnel kullanımının dışında kavram olarak metaforik anlam taşıması irdelenmiş, konuyla ilgili araştırmalar yapılmıştır. Değişik sanat dallarına tema olan kapı, bu sanat alanlarında tek tek sorgulanmış, kapı ve sanatçılar, kapı ve sanat eserleri bağlamında örnekler sunulmuştur.Çalışma kapsamında ele alınan nesnel kapının imgeye dönüşümü, görselliği ve anlam bakımından da biçim-içerik ilişkisi üzerinde durulmuştur. Çalışmaları oluştururken kurgulanan kompozisyon düzeni, kullanılan teknik, oluşturulan doku, seçilen armoni ve renk kullanımıyla ilgili açıklamalar yapılmıştır. Çalışmaların gruplara ayrılmasıyla önce genel açıklamalar daha sonra ise tek tek çalışmaların çözümlemeleri oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
At the present day, Fast urbanization and in parallel with this urban pollition which is made up by consuption culture have altered our home and our environment by coming into our social life and our private life architectural structuries builted ternly have presented caltural features of the its own term. From past to present, many cultural alternation and depending on this alternation of home and home elements have been observed gradullay. Wood gates that are associated with old conventional architecture compose main subject of this thesis. The Gates is given preference for its natural, its visuality richness and its throwback which bring back past.Shaping a space that people living in space, living environment, air, water, soil, social, cultural and artistic values have a large impact. From this perspective the elements forming the space in different geographies, different cultural environments, the formation of another appears to be an inevitable result. Way of life and culture of the societies and places determined by the structure of architectural elements (doors, windows, roofs, gardens, walls, etc.) created a reflection of the geography and people that shaped the geography.The main motif of the study, consisted of wooden doors of the old traditional architecture. Door object, the core temperature of the host material used, the naturalness, the visual richness of cultural life and carries traces of the witness of the past, their period of cultural, social and even individual was chosen to carry an attribute.Through out the history of the door handle, the first human beings need shelter from the present period of his cave changes to date has been mentioned. Architectural structure, together with the change of his stages of urbanization, development of technology with the differences highlighted in the material used. Metaphorical meaning as the concept of the real function of the door to carry out the use of objective examined, were carried out on the subject. Different art forms the theme of the door, one by one questioned the fields of art, and artists to door, door, and examples presented in the context of works of art..In the study dealt with the objective of the door image-conversion, visualization and focused on the relation of meaning in terms of form-content Studies is edited when creating the layout of composition, technique, generated tissue, was selected comments on the use of harmony and color. General description of the studies before the departure of the groups later formed the analysis of individual studies.