Ekonomik ve politik faktörlerin uluslararası terörizm üzerine olası etkileri
The effects of economic and political factors on international terrorism
  1. Tez No: 312346
  2. Yazar: İBRAHİM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİT HADİ AKDEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, 1988-2003 yılları arasında 97 ülkede meydana gelen terör olayları ve bu olayların neden olduğu ölümlerin ve yaralanmaların sayısı yıllık olarak Küresel Terör Veritabanı'ndan (GTD) elde edilmiştir. Ekonomik ve politik faktörlerin terör olayları üzerindeki olası etkileri Panel Count Poisson ve Ordered Probit gibi ekonometrik yöntemler kullanılarak araştırılmıştır.Elde edilen ekonometrik test sonuçlarına göre; kişi başına düşen milli gelir, ticaret hacmi, şehirleşme ve eğitim harcamalarının milli gelire oranında meydana gelen artışlar terör olaylarını azaltmaktadır. Bununla beraber işsizlikte meydana gelen artış terör olaylarını artırmaktadır. Farklı bir sonuç olarak askeri harcamalarda meydana gelen artış, ülkede meydana gelen terör olaylarını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the number of terror events relating to 97 countries between years 1988 and 2003 and average number of fatality and total number of injured which were caused by terror events per year was obtained. The effects of economic and politic factors on international terrorism were investigated by using econometric techniques such as panel count poisson, ordered probit and seemingly unrelated regression.According to econometric test results, increasing in GDPPC, trade volume, urbanization and education expenditure as a percentage of GDP decrease terror incidents. In addition to this result, increasing in the unemployment increases terror incidents. As a different result, an increase that happens in military expenditures increases the terror incidents.