Çalışmaya ve verimliliğe karşı motivasyonel tutumun protestan çalışma etiği kavramına göre incelenmesi: Litvanya'da yapılan bir araştırma
Analyzing the motivational attitude towards work and efficiency, in the concept of protestant work ethics: A research done in Lithuania
  1. Tez No: 312345
  2. Yazar: TUĞRUL BIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışanları motive etmek, yönetim biliminin en büyük problemlerinden birisidir. Motive olmamış çalışanlardan oluşan bir organizasyonun başarılı olması, mümkün değildir. Max Weber ise çalışma ve verimliliğe karşı olan motivasyonun ardında, bir takım psikolojik unsurların var olduğunu iddia eder. Weber'e göre bu tür bir motivasyonun ardında, bir ahlak ve fikir sitemi vardır. Weber bunu, Kapitalizmin Ruhu olarak adlandırır ve kapitalist düzen içerisinde bir hayalet gibi dolaştığını iddia ettiği bu ruhun, bireyleri kapitalist sistemin ihtiyaçlarına göre eğittiğini iddia eder. Kapitalist ruh, Weber'in iddiasına göre bir takım dini temellere: Protestan etiğine dayanmaktadır.Bu çalışmada, bireylerin çalışma ve verimliliğe karşı olan motivel tutumu, Sovyetler birliğinden ayrılarak kapitalist bir ekonomik sisteme geçen Litvanya örneğinde, incelenmiştir. Çalışmamızın temel konusu, özellikle kapitalist düzene geçişin, bahsettiğimiz tutumlar üzerindeki etkisinin ne olduğudur. Bu tutumun ölçülmesinde Weber'in ileri sürmüş olduğu Protestan Çalışma Etiği kavramı, bir referans noktası olarak kullanılmıştır.Bu çalışmada, bireylerin çalışma ve verimliliğe karşı olan motivel tutumu, Sovyetler birliğinden ayrılarak kapitalist bir ekonomik sisteme geçen Litvanya örneğinde, incelenmiştir. Çalışmamızın temel konusu, özellikle kapitalist düzene geçişin, bahsettiğimiz tutumlar üzerindeki etkisinin ne olduğudur. Bu tutumun ölçülmesinde Weber?in ileri sürmüş olduğu Protestan Çalışma Etiği kavramı, bir referans noktası olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Motivating employees is one of the main issues of the science of management. It is impossible to be successful for an organization that consists of unmotivated employees. Max Weber asserts that there are some psychological elements, behind the motivation for work and efficiency. According to Weber, there are some moral and ideal bases behind such kind of motivation. Weber names those bases as the Spirit of Capitalism. And he claims, the Spirit of Capitalism wanders like a ghost in capitalist system and trains the people, for the needs of the system. According to Weber?s thesis the Spirit of Capitalism has got some religious roots: the Protestant EthicIn this research, the motivational attitudes of people towards work and efficiency were examined in the case of Lithuania, which separated from Soviet Union and altered to capitalist system. The main issue of our research is to define the effects of alteration to capitalist system on those motivational attitudes mentioned above. While measuring those effects, the concept of Protestant Work Ethics, that Weber asserted, is used as an anchoring point.