Türkiye'de sağlık sistemi ve kamu hastanelerinin performanslarının değerlendirilmesi
Health system of Turkey and evaluation of public hospitals performance
  1. Tez No: 312349
  2. Yazar: ALGIN OKURSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sağlık bireyler için yaşamsal öneme sahiptir. Sağlıksız bir birey topluma faydalı olmayacak ve mutsuz olacaktır. Sağlığı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Sağlığın sosyal belirleyicileri olarak adlandırılan bu faktörler, eğitim, kültür, gelir ve işsizlik gibi başlıklar altında incelenmektedir. Sağlığın sosyal belirleyicileri bireylerin sağlığını etkiledikleri gibi, sağlık sistemlerinin de etkinlik ve verimliliklerini etkilemektedirler. Bu nedenle, politika yapıcıların sosyal belirleyiciler üzerine odaklanmalıdırlar.Hastaneler, sahip oldukları yetişmiş insan gücü, ileri teknoloji ve donanımlarıyla kapasitelerine bağlı olarak karmaşık sağlık hizmetleri sunan kurumlardır. Hastane performansının değerlendirilmesi üzerine birçok ülkede çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalarda, hastanelerin hizmet verdikleri bölgesel farklılıkların performans değerlerine etkileri göz ardı edilmektedir. Eğer bölgesel farklılıkların analitik olarak hastane performansları ile arasındaki ilişki ortaya konulabilirse, performans değerlendirme kapsamında yapılan etkinlik ve verimlilik analizlerinin, bu farklılıkları göz önüne alacak şekilde biçimlendirilmesi gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Health is a vital issue for individuals. Unhealthy person will not be useful for society and will be unhappy. There are many factors that have effect on health. These factors are called social determinants of health. Social determinants of health are examined under such titles as education, culture, income and unemployment. Social determinants of health, as they affect the health of individuals, affect the productivity and efficiency of health systems. Therefore, policymakers should focus on social determinants.Hospitals are an important part of any health system that they provide complex curative care that, depending on their capacity, well trained human power, advanced technology and special equipment. There are many academic studies for evaluation of hospital performance. In those studies, regional differences of hospitals, where hospitals serve, are ignored. If relationship between regional differences and hospital performance could be put forth, productivity and efficiency analysis of hospital performance should be reformatted by considering these differences.