Köken ülke faktörünün satın alma davranışlarına etkisi Aydın ilinde bir uygulama
Effect of origin country factor to purchasing attitude: An application in Aydın province
- Tez No: 312372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Küreselleşme süreci ile birlikte dünya giderek daha da küçülen bir yerel pazar haline gelmiş ve ülkeler arasındaki fiziki sınırlar pazarlama ve uluslararası ticaret bağlamında kaybolmaya ve anlamını yitirmeye başlamıştır. Dünyanın herhangi bir yerinde icat edilen yeni bir ürün çok kısa sayılabilecek bir zaman diliminde dünya üzerindeki tüm tüketici kitlelerine kolayca ulaştırılabilmektedir. Bu nedenle tüketiciler yerli ve yabancı birçok farklı ürün ile karşı karşıya gelmektedirler.Günümüz pazarlama anlayışının temelinde tüketicilerin ihtiyaç ve isteklerini önceden bilerek bu doğrultuda hareket etmek yatmaktadır. Bu nedenle tüketicilerin nasıl tatmin olabileceğini bilmek işletmelere rekabet avantajı sağlayacaktır. Tüketici satın alma kararını etkileyen birçok faktör vardır ve köken ülke faktörü bunlardan sadece bir tanesidir.Özellikle Türkiye pazarlarında oldukça yaygın olarak bulunan, yabancı kökenli ürünlerin tüketiciler tarafından değerlendirilmesinde köken ülke etkisinin etkili olup olmadığının bilinmesi pazarlama ve satış faaliyetlerinin planlanması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma da Aydın ili tüketicilerinin satın alma davranışlarında köken ülke faktörüne önem verip vermedikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The process of globalization the world has become more and more shrinking local market with a physical borders between countries in the context of marketing and international trade began to disappear and lose the meaning. Anywhere in the world, invented a new product can be considered too short a time period, the consumer audiance can easily or sent all over the world. For that reason, consumers are faced with many different products come from foreign and domestic.Marketing concept based on today?s needs and desires of consumers to move in this direction lies in knowing in advance. To know how to satisfy consumers provide competitive advantage for businesses. There are many factors affecting consumer purchase decision factor and the country origin is only one of them.Especially, the products of foreign origin are commonly found in particular Turkey markets, country of origin effect of the evaluation by consumers to know whether there is effective planning is important in terms of marketing and sales activities. In this study, while the purchasing behaviour the country of origin is important or not for consumers who are living in Aydın, is analyzed.