Turistik satın alma kararlarında köken ülke faktörünün önemi (Azerbaycan'lı turistler üzerine bir araştırma)
Importance of factor country of origin in touristic purchasing decisions (A research on Azerbaijani tourists)
- Tez No: 423297
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde rekabetin yoğun yaşandığı ortamda işletmelerin başarılı olabilmesi için tüketici davranışlarını ve ona etki eden faktörleri iyi bilmesi gerekmektedir. Küreselleşen dünyada tüketici davranışına etki eden sosyal, kültürel, psikolijik ve kişisel faktörlerin yanında köken ülke faktörü de önemli hale gelmiştir. Bu, her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de satın alma davranışlarına etki etmektedir. Bu çalışmada temel amaç Azerbaycan vatandaşlarının turistik satın alma kararlarında köken ülke faktörünün öneminin belirlenmesidir. Bu doğrultuda Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yaşayan 16 yaş üzeri insanlar araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Bu amaçla yapılan anket uygulamasında, literatür taraması ile evrenin yerli ve yabancı turistik ürünlere karşı tutumları belirleyen, bunun yanı sıra Shimp ve Sharma tarafından etnosentrizm ölçümü için geliştirilen ölçekler kullanılmıştır. Evreni belirlemek için Devlet İstatistik Kurumu'nun verilerine bakılmış, Bakü'deki 16 yaş üzeri nüfus burada yer almadığından toplam 2118800 olan Bakü nüfusuna göre evrenin en az bir milyon olacağı tahmin edilmiştir. Altunışık ve diğerleri (2012) tarafından oluşturulan tabloya göre 384 anket uygulaması yapılması gerektiği saptanmıştır. Değerlendirme zamanı toplam 400 anket analize tabii tutulmuştur. Analiz zamanı frekans-yüzde dağılımları, hipotez testleri için bağımsız T-testi, ANOVA ve Faktör Analizi kullanılmıştır. Verilerin analizi ile elde edilen sonuçlara göre, yerli turistik ürünlere kıyasla yabancı turistik ürünlere karşı tutumlar daha olumlu olup, bu tutumlar demografik özellikler bakımından farklılık göstermemektedir. Buna ek olarak katılımcıların az ile orta arasında etnosentrik düzeye sahip oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to succed within today's increasing competitive enviroment, businesses should have succeed information about customer behavior and factors influence it. In globalised world factor of country origin has been regarded necessarily as well as social, cultural and psychological factors. As other sectors, it affects purchasing habits in tourism sector as well. The main goal of this study is identify importance of the factor country of origin in case of touristic purchasing decisions of Azerbaijani citizens. On the ground of that, over 16 year old people live in the capital of Azerbaijan, Baku, constitute rhe range of research. In a survey conducted for this porpose, the metrics which developed by Shimp and Sharma ethnocentrism measurements and which identify attitudes to local and foreign touristic products via scanning of terms had been used. In order to define the range, data of State Statistics Committee had been analysed, due to missing data about over 16 year old people at least one million people range over 2118800 million Baku population had been estimated. According to the table by Altunışık and others (2012), necessity of questioning 384 surveys had been determined. While assessment, totally 400 surveys had been appired. At the analysing stage, frequency-percentage, independent T-test for hyphothesis tests, ANOVA and Factor analysis test model had been utilised. According to the results extracted from data analysis, compared to foreign touristic products, more positive attitudes toward local products had been witnessed and in terms of demographic diversity, these attitudes had been differed. In addition, participants had owned low or mid level ethnocentric profile.