Servet-i Fünûn romanında mekân
Space in the Servet-i Fünûn's novel
- Tez No: 312384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EBRU BURCU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türk romanı, Servet-i Fünûn döneminde, mekân unsuru açısından önemli bir mesafe kat etmiştir. Başta Halit Ziya Uşaklıgil olmak üzere, Servet-i Fünûn romancıları, mekânı ön planda olan bir öğe olarak kullanmışlardır. Servet-i Fünûn romanlarındaki mekân algısı, mekânın temel düzeydeki anlamının dışında sosyal çözümleyiciliği olan değerleri barındırması ve ruhsal durumu yansıtması bakımından özgündür. Bu çalışmada Servet-i Fünûn dönemi romanlarında mekân ele alınmış ve Servet-i Fünûn romanlarında mekânın poetiği üzerine geniş bir uygulamayı da içerisinde barındıran mekânsal çözümlemeye gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish novel has gained an important progress with the aspects of space in the term of Servet-i Fünûn. Halit Ziya Uşaklıgil as a primarily novelists of Servet-i Fünûn, they have used the space as a priority item in their literary works. The perception of space in the novels of Servet-i Fünûn has original position due to including social analyzer and the aspects of reflecting the spiritual situation beside of its basic meanings. In the present work, the space was handled in the novels of Servet-i Fünûn and studied the spetial perceptions including a wide applications upon the space poetics in the novels of Servet-i Fünûn.