Açık-koyu bağlamında mekan ve figür üzerine bir dizi resim önerisi
A series of picture proposal in the context of light-dark figure and space
- Tez No: 312383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN YALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, gece ve gündüz arasındaki karşıtlığın ortadan kalkmasına sebep olan yaşanmışlıkların, ışıltılı gecelerin ve parlak neonların altında, sabaha kadar akıp giden trafikte gizilliğin tamamen kalkması, ışığa yüklenen anlamlar ve bunların algılanması ile ilgili yapılan resimler ortaya konulmak istenmiştir. Oluşturulan bu resimler, tez içeriğine de büyük katkı sağlamıştır. Bu bağlamda yapılan resimler de, geceyi ışıklı modern kent yaşamına tezat bir nitelikte sunmak ve gizemi aynı mekân içinde soluyan, yorgun ve ürkek bedenlerle tamamlamak için öznel aktarımlara başvurulmuştur. Bu aktarımlarda, resimlerdeki ve yazılardaki ortak duyguları ön plana çıkarmaktadır. Çünkü ışık, yaşam enerjisi gibidir, ta ki gölgeler gelip onu sürükleyene kadar. Salt gölgelerle gizem kazanmaz ışık, çoğu zaman da tek başına gizilliğini ortaya koyar. Günümüzde, gece ve karanlık geçmişte de olduğu gibi gizemli, dramatik bir atmosfer oluşturmaktan gittikçe uzaklaşmaktadır. Buda gecenin, insan yaşamındaki korkuyu da beraberinde getiren ve insana ürperti veren o gizilliğini, ortadan kaldırmış oluyor. Ama yinede yalnız, içedönük, loş karanlıkların bireylerde bıraktığı tek başına yaşama hissi, izleyicide dokunaklı ve iç burkan gerçekliklerin varlığına sebep olmaktadır. Kalabalık yaşanan gece hayatı, barlar, kulüpler ya da gecenin hissedildiği her yerde; yalnızlığa itilen, kalabalık içinde olmasının yanında tek başına bile fark edilmeyen hayatların ve o hayatları bir kimlik gibi üzerinde taşıyan insanların, yalnızlık karşısında yaşadıkları, yalnız kaldıkları sahneler resmedilmiştir. Bununla birlikte, resimler de meydana gelen açık-koyu ilişkisi ele alındığında, geceyi gece gibi hissettirmek için mekânlar ve o mekânların içini dolduran savurgan ve çoğu zaman da yalnız bedenler resmedilmiştir. Karanlığı ortadan ikiye ayıran ışık, kendi gölgesinde kaybolmaya yüz tutmuştur. Bu da figürlerin, yalnızlığını daha çok ortaya koyar. Bu bağlamda şekillenen resimler korkudan uzaklaşır. Bu resimler de, var edilen gerçeklikle ve o gerçekliği içinde barındıran bireylerle ve yaşamlarla şekillenir.
Özet (Çeviri)
In this artwork, the experiences lead to the elimination of the opposition between night and day, under the glowing nights and bright neon lights, completely disappear latent through the flowing traffic until the morning, the meanings loaded to the light and the pictures those are done with the perception of all above is exposed. The pictures created have provided the largest contribution to the contents of the thesis.The paintings in this context, the night, in contrast to the light of modern urban life and the mystery of nature present in the same breathing space to completethe subjective transportation of tired and timid bodies is consulted. In those transfers, the common feelings of the pictures and articles are brought to the fore. Because the light is as vital energy, until the shadows come up to drag it. Only light that does not get the mystery often puts latent alone. Today, the night and dark is gradually moving away from creating a mysterious and dramatic atmosphere as in the past. This also eliminates the latent of the night that is brought with the fear of human life and shuddered the people. But still lonely, introverted, gloomy darkness feelings left to the alone living individuals, leads to the existence of internal wrenching realities. The crowd in the night life, alone in the crowd unnoticed, even bearing on the lives and people's loneliness in theface of such an identity that they live their lives, their scenes that they felt alone are pictured. Also, taking into account the relationship between light and dark in the pictures, in order to create the feeling of night of the night, the places and the people who are wasteful, alone and fill those places are pictured. The light that separates the dark into two parts are kept disappearing in its own shadow. This reveals the loneliness of the figures more. In this context, shaped images goes away because of fear goes. In these images, it is shaped with the created reality, the people and lives who consists of that reality.