Kümelenme ve Aydın ilindeki kümelenme potansiyeli olan alanlar
Clustering and potential areas of clustering in Aydın province
  1. Tez No: 312389
  2. Yazar: FERDA ÇAĞLAR ERKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kümelenme, birbirleriyle rekabet eden, birbirini tamamlayan ve birbirine bağlı olan işletme ve kuruluşların bölgesel yoğunlaşmalarıdır. Kümelenme olgusu hem dünyada, hem de Türkiye'de hızlı bir biçimde gelişmektedir. Bunun nedeni, kümelenmenin bölgesel ve ulusal rekabet gücüne oldukça büyük faydalar sağlamasıdır. Bu çalışmanın amacı, Aydın ilindeki kümelenme potansiyeli olan alanların ve bunların rekabet üstünlüklerinin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla,“üç yıldız”analizi vasıtasıyla Aydın ilinde kümelenme potansiyeli taşıyan sektörler belirlenmiş ve ardından bu sektörlerde oluşturulacak bir kümelenmenin rekabet avantajı yaratıp yaratmayacağı Porter'ın Elmas Modeli ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgular, Aydın ilinde kümelenme potansiyeli olan alanların varlığını ve bunların hem bölgesel, hem de ulusal rekabet avantajı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Clustering is concentrations of business and regional organizations which compete with each other as well as complement and interconnect with each other. Clustering phenomenon is developing rapidly both in Turkey and around the world. This is so, because clustering provides great benefits to regional and national competitiveness. The purpose of this study, is to highlight the cluster potential in the Province of Aydin and their competitive advantages. For this purpose, through of“Tri-Star”analysis potential clustering sectors have been identified in Aydın and their competitive advantages have been determined with Porter's Diamond Model. The findings show that there area potential clustering areas in the Province of Aydin and these areas can contribute positevely both to the regional and national competitiveness.