Nâzik Dîvânı: İnceleme-tenkitli metin
Nâzik Dîvâni: Analysis-edition critic
  1. Tez No: 312400
  2. Yazar: MUSTAFA YUNUS GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER MUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Nâzik Efendi, XVII. yüzyılda yaşamış bir şairdir. Şairin mürettep bir divanı vardır. Bu çalışma, Nâzik Efendi ve Divanı üzerine yapılan ilk çalışmadır.Nâzik Dîvânı'nın iki nüshası vardır. Bu nüshaların karşılaştırılması sonucu kurduğumuz ?Tenkitli Metin?de sırasıyla 1 dîbâce, 2 kaside, 222 gazel, 1 terkib-bend, 8 musammat, 28 tarih, 16 kıt`a, 104 rubâî, 7 nazm, 7 muamma, 12 müfret ve 3 mesnevi bulunmaktadır.Divan üzerine yapılan incelemede, Nâzik Efendi'nin şiirlerinde daha çok âşıkane konulara yer verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nâzik Efendi was an poet who lived in the 17 century. This study has been the first work done on the Dîvâns of Nâzik.The Dîvân by Nâzik had two hand-written copies. The edition critic has done the comparison of these copies and contains the following: 1 dîbâce, 2 kaside, 222 gazel, 1 terkib-bend, 8 musammat, 28 tarih, 16 kıt`a, 104 rubâî, 7 nazm, 7 muamma, 12 müfret ve 3 mesnevi.In the examine done on the Divan, the poems of Nâzik have been noted to give more importance to amorous issues.