Anadolu medeniyetlerinde kullanılan takıların günümüz seramik sanatında yeniden yorumlanması
Anatolian civilizations of the jewelry used in the re-interpretation of contemporary ceramic art
- Tez No: 312407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL GÖĞEBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanların ihtiyaçları her devirde sürekli olarak değişmiştir. Ancak bu ihtiyacın şekli ne olursa olsun, barınma, beslenme, giyinme ve süslenme ihtiyaçları hiç değişmemiştir. Süslenme ihtiyaçlarının en önemli göstergelerinden birisi olarak kullanılan takının, tarihsel geçmişi ilk çağlara kadar gitmektedir. İnsanoğlunun, zamanla takıya olan yaklaşım biçimleri değişse de, günümüze kadar gelmiş ve vazgeçilmezliğini korumuştur. Teknolojik gelişim ile takı üretiminde kullanılan malzemeler zamanla çeşitlilik göstermiş ve takı önceleri herhangi bir işlevselliği karşılamak için seçilirken, zamanla tasarımının ön plana çıkarıldığı estetiksel bir obje halini almıştır.Seramiğin takıda kullanılması, değerli süs taşları ve metallerin taklitlerini üretebilme kaygısı ile başlamıştır. Bunun sonucu olarak seramik, zamanla başlı başına bir takı malzemesi halini almıştır. Kırılganlığı dezavantaj, sınırsız renk ve dekor seçeneği sağlaması ise avantaj olan seramik, günümüzde birçok sanatçı tarafından takı malzemesi olarak uygulanmakta olup, her geçen günde gelişen teknolojisi ile takı sanatında önemini korumaya devam etmektedir.Bu çalışmada; takının tanımı, işlevi ve tarih öncesi çağlardan başlayarak günümüze kadar gelişi, kullanım amaçları ve üreten yurt içi ve yurt dışı sanatçıların eserleri irdelenmiş, bunun sonucunda araştırmacı tarafından yapılan özgün seramik uygulamaları ortaya konmuştur.Araştırma kapsamında tasarlanan seramik eserler, günümüz bilim, teknoloji ve sanat anlayışıyla yorumlanarak üretilmişlerdir. İşlevsellikten uzak, farklı biçim ve süsleme elemanlarıyla zengin, görsel plastik bir dil oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Continously human needs has been changed each cycle. However, this need no matter what shape, housing, feeding, dressing and toilet needs, has remained unchanged One of the most important indicators of the needs of the jewellery used for decoration of the historical background goes back to the first ages. Human beings, over time, changes in forms of approach to jewelry, and have come up to the present day has maintained the indispensability. Technological development and diversity of materials used in the manufacture of jewelry and jewelry previously demonstrated the functionality to meet any chosen time, the design of extraction ofthe foreground object has become an aesthetically.The use of ceramic jewelry, precious stones and metals, ornamental started with anxiety to produce counterfeits. As a result, ceramic, time itself has become a jewelry material. Disadvantage is the fragility, the advantage of providing an unlimited choice of color and decor ceramics, jewelry by many artists nowadays is to be implemented as a material technology isimproving day by day with the art of jewelry continues to be important.In this study, the definition of jewelry, from prehistoric times to the present functions and purposes of use, and dealing with the arrival of domestic and foreign artists works was examined, as a result ofceramic applications were originally made by the researcher.Research designed ceramic works within the scope of today's science, technology and art are made, interpreted and understanding. Remote functionality, rich in different forms and decorative elements, the visual language to create a plastic studied.