Yerel yönetimlerde kamusal hizmet sunumunda etkinlik: Malatya Belediyesi'ne ilişkin bir alan araştırması
The effectiveness of public service at local government the area-search about Malatya Municipilaty
  1. Tez No: 312420
  2. Yazar: UMUT İPEKTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHADDİN BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yeniden yapılanmaya giden dünya; siyasal, sosyal ve ekonomik değişimlerin de etkisiyle yerel yönetimlere daha çok önem vermeye başlamıştır. Bu dönemde yerel yönetimlerin önem kazanmasının sebebi; savaş sonrası dönemde başta Avrupa olmak üzere, tüm dünyada demokratikleşme çabalarının yoğunlaşması gösterilebilir.Ülkemizde ise yerel yönetimlerin önem kazanması; uluslararası gelişmelerin de etkisiyle; 1961 Anayasası sonrasına denk gelmektedir. 1961 Anayasası'nın 112. maddesinde yer alan ?idarenin kuruluş ve görevleri, merkezden yönetim ve yerinden yönetim esaslarına dayanır? hükmü ile 116. maddesinde yer alan ?Mahalli idareler, il, belediye ve köy halkının müşterek mahalli ihtiyaçlarını karşılayan ve genel karar organları halk tarafından seçilen kamu tüzel kişileridir.? hükmü Türkiye'de yerel yönetimlerin anayasal güvence altına alındığının bir göstergesi kabul edilmektedir.Bu çalışmada genel olarak; ?belediyecilik kültürü? ve ?kamusal hizmet sunumunda etkinlik? kavramları üzerinde yoğunlaşarak, yapılan alan araştırması sonuçları ışığında Malatya Belediyesinin çalışmalarını değerlendirebilmek amaçlanmaktadır. Bu amaçla çalışmanın başlangıç kısımlarında yerel yönetimlerle ilgili mevcut bilgiler ve görüşler doğrultusunda bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Yerel yönetimler ve ağırlıklı olarak da belediyelerle ilgili çizilen bu çerçeve için mevcut yasal mevzuattan ve konunun uzmanlarının bilgi ve görüşlerinden yararlanılmıştır. Yerel yönetimlerin tanıtılmasını, öneminin vurgulanmasını ve faydalarının belirtilmesini takiben Malatya kenti ve Malatya Belediyesi hakkında tanıtıcı açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışmanın daha sonraki bölümlerinde Malatya kentinde yaşayan ve Malatya Belediyesinin sunmuş olduğu hizmetlerden faydalanan üç mahallede yaşayan toplam 150 kişi üzerinde gerçekleştirilen anket çalışması sonuçlarına, Malatya Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden ve internet üzerinden Malatya Belediyesinin yapmış olduğu hizmetlere ilişkin elde edilen bilgi ve belgelere dayanılarak, araştırmacının görüş ve deneyimleri doğrultusunda, kentin belediye hizmetleri konusunda hangi noktada olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The world that was structured after Secod World War started to give more important to local government by the affects of political, social and economical changes. At that period, the reason why local government came into prominance can be signed as after war term, the struggle of democratization all over the world, especially in Europe. In our country becoming important of local governances coincides that subsequent to 1961 Constitution by the affects of international develops. 112. article of 1961 Constitution that says ? The establishment and duties of administration are based on the essentials of central government and decentralization? and 116. article of 1961 Constitution that says ? Local administrations are the public corporations which cater the needs of the folks of county, municipilaty, village and are elected by the general decision members (organs).? can be accepted a sign of local government are secured under the Turkish Constitution.In this study generally; the analyse of works of Malatya Municipilaty is had a purpose by the lead of research, by focusing on the concepts of ?Municipality Culture? and ?Public Service Effectiveness?. By this aim, at the beginning of the thesis, a frame was done about local government by the directions of present knowledges and views. For this frame that was done more about municipalities and local government, present legal objects and the experts? knowledges and views were provided. By the following of the presentation of local government, stressing of their importance and also designation of their uses, some explanations about Malatya and Malatya Municipality were placed. Next parts of the thesis, which level of the city about municipality services was manifested by the directions of researcher?s views and experiments and also it was depended on the result of questionnaire that was done by total 150 people who live in 3 streets of Malatya, datas and documents about the services of Malatya Municipality that were obtained by researching on internet and Malatya Municipality Public Relations Service.