Konaklama işletmelerinin yönetim muhasebesi ve finansal analiz kapsamında değerlendirilmesi
The assessment of accommodations managements in the scope of management accounting and financial analysis
- Tez No: 312439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RECEP ARMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Her işletme gibi konaklama işletmeleri de hem hayatiyetlerini hem de karlılıklarını sürdürebilmek için müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmak zorundadırlar. Bunu sağlamak için de kendilerine rekabet üstünlüğü sağlayacak yöntem ve araçları kullanmaları gereklidir. Bu çerçeve içerisinde, konaklama işletmelerinin; gelecek için yön gösterebilecek bir yönetim muhasebesine, verimlilik ve karlılıklarını değerlendirebilmek içinde finansal analiz uygulamalarına ihtiyaçları vardır. Böylece iyi ve güçlü bir muhasebe sistemiyle yöneticilerin desteklenmesi, işletme amaçlarına ulaşmada doğru kararlar alınmasını sağlayabilecektir.Çalışmamızda, yönetim muhasebesi ve finansal analiz tekniklerinin, konaklama işletmelerine özgü şartlara nasıl uyarlanabildikleri ve böylece, işletme yönetimlerine nasıl fayda sağlayabilecekleri gösterilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda çalışma üç bölümden oluşmuştur.Birinci bölümde, turizm sektörü ve konaklama işletmeleri tanımlanmış, sınıflandırılmış ve organizasyon yapıları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, yönetim muhasebesi ve finansal analiz hakkında temel bilgiler verilmiş ve genel çerçeveleri çizilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, öncelikle konaklama işletmelerinin farklı özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra, finansal analizin temel tekniği rasyo analizine yer verilmiştir. Burada, konaklama işletmelerinin özellikleri dikkate alınarak, maliyetlerinin belirlenmesinde ve performanslarının ölçülmesinde rasyolardan nasıl faydalanılabileceği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accommodations bussiness managers, like every management, have to keep their customers? satisfaction utmost level to be able to sustain both their vitality and profits. To do so, it is necessary for them to use methods and means which will provide competitive superiority. To this end, accommodations managements need management accounting which will be able to direct the way to the future, productivity and finally need financial analysis applications in order to assess their profitability. Thus, the support of business managers through a good and strong accounting system will be able to make it possible to take correct decisions in reaching at management purposes.In our study, we have tried to show how the management accounting and financial analysis techniques should be adopted to conditions peculiar to accommodation managements and thus how it will be useful to business managements. In this connection, the study composed of three parts.In the first part, tourism sector and accommodations managements are defined, classified and given information about their organizational structures. In the second part, basic information is given about management accounting and financial analysis and tried to be given overall drafts. In the third part, different features of accommodations managements are firstly given. Afterwards, ratio analysis which is the basic technique of financial analysis is mentioned. Here, taking the features of accommodations managements into consideration, we tried to show how to make use of ratios in determining their costs and measuring their performances.