Konaklama işletmelerinde finansal performans değerleme aracı olarak karların kalitesinin analizi ve ortaya çıkan eğitim ihtiyacı
The Quality of earnings is as a financial performance analysis device and the araising need of education
  1. Tez No: 113271
  2. Yazar: İRFAN YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Yatırımcılar, kredi verenler ve kamu görevlileri işletmelerin fınansal performansını değerlendirmede öncelikle finansal tablolarda ifade edilen kâr rakamlarını dikkate almaktadırlar. Bu noktada karşılaşılan en önemli soru, bu tabloların bilgi içeriğinin ne derece güvenilir olduğudur. Çünkü finansal tablolarda ilan edilen kâr rakamları, yönetim tarafından çeşitli muhasebe uygulamaları ile olduğundan farklı gösterilmiş olabilir. Bundan dolayı, finansal performansın değerlendirilmesinde, muhasebe uygulamalarının ilan edilen kâr rakamlarına olan etkisini dikkate alan kârların kalitesinin analizi uygulanmalıdır. Çalışmanın temel amacı yukarıda ifade edilen kârların kalitesi kavramını, analiz tekniklerini açıklamak ve buna yönelik konaklama işletmelerinde bir uygulama gerçekleştirmektir. Ayrıca, kârların kalitesinin analizini gerçekleştirecek olan personelin eğitim ihtiyacının tespiti de çalışma kapsamına alınmıştır. Konaklama işletmelerinin kârlarının kalitesinin belirlenmesine yönelik uygulama, hisse senetleri İMKB de işlem gören dört konaklama işletmesi üzerinde gerçekleştirmiştir. Kullanılan veriler bu konaklama işletmelerinin İMKB'ye bildirdikleri bilanço ve gelir tablolarından elde edilmiştir. Veriler enflasyonun etkilerini gidermek amacıyla US doları deflator olarak kullanılarak yeniden düzenlenmiş ve analize uygun hale getirilmiştir. Verilerin analizinde Q ve C değerleri modeli, 't' testi ve regresyon tahmin tekniği kullanılmıştır. Analiz sonucunda İMKB de işlem gören konaklama işletmelerinin kârlarının kalitesinin göstergesi olan Q değerlerinin ortalamalarının sıfırdan farklı olduğu belirlenmiştir. Q değerlerinin sıfırdan farklı olması İMKB'de işlem gören konaklama işletmelerinin, karlarını gerçek değerlerinden farklı gösterme eğiliminde olduklarını ifade etmektedir. Buna göre, konaklama işletmelerinin ilan ettikleri kârların kalitesinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investors, founders, funders and public officers take earnings numbers, which are stated in financial statements in to account in assessing financial performance of business. In this point, the basic question encountered is reliability of the information contents of these financial statements. Because, the earnings numbers can be manipulated by using certain accounting applications by the business management. Therefore, the analyze of the quality of earnings, which takes into consiteration the effects of accounting applications on the earnings numbers, must be applied into the assessing of the financial performance. The main aim of this study is to explain the concept of the quality of earnings, its analysis techniques and to make a case study in the accommodation operations. Also the training of the personnel, who is going to analyze the quality of earnings, is taken into the scope of the study The case study to determinate the quality of earnings of accommodation operations was applied to four accommodation operations whose stocks are in the process in IMKB (Istanbul Stock Exchange Commission). The data used in the analyzing were availed from their financial statements. The data reprepared by using USA dollar deflator to purify the effects of the inflation. The Q and C Score's model, t test and regression model were used to analyze data. The results of the analysis, it is found out that Q scores, which is indicator of good quality, of accommodation operations are different from zero. It means that accommodations operations inclined to show their earnings more different than their real value. According to this result we accepted that the quality of earnings of the accommodation operations is low.