Bütünleşik pazarlama iletişimi kapsamında internet reklamcılığı: Üniversite öğrencilerinin internet reklamlarına bakış açısının tespitine yönelik karşılaştırmalı bir çalışma
Internet advertising within the content of integrated marketing communication: A comparative study to determine the attitudes of university students towards internet advertises
- Tez No: 312446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE AKSU ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzün zorlaşan ticaret koşullarında firmalar var olabilmek için, yeni açılımları bünyelerine adapte etmeye çalışmaktadırlar. Bunu yaparken reklam, halkla ilişkiler ve doğrudan pazarlamadan yararlanmaktadırlar.Bu unsurların hepsinin etkili kullanılması fikrini içeren Bütünleşik Pazarlama İletişimi kavramı kapsamında firmalar hedefe doğru gitmektedirler. İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, internetin önemi de artmış ve reklam unsurlarından biri haline gelmiştir. Böylece de pazarlamaya yeni bir boyut katmıştır. Bu çalışmada internet reklamları konusu detaylı bir şekilde incelenmiş ve internet reklamlarının türleri ile ölçümlemelerinden bahsedilmiştir. Araştırmalar internet reklamları ile birlikte gelişen pazarlama anlayışının rotasını artık kitle pazarlamadan ziyade kişisel pazarlamaya çevirdiğini ve kişiye özgü reklamcılık anlayışının egemen olmaya başladığını göstermektedir.Ayrıca internet reklamlarına tüketicilerin bakış açılarını öğrenmeye yönelik olarak, genç nüfus üzerinde iki farklı ülkede genç tüketici grubunun internet reklamlarına bakış açısını ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaçla yapılan anket Almanya ve Türkiye'de eğitimini sürdüren öğrencilere uygulanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini, internet reklamcılığı konusundaki temel bilgilerini, internette bulunma sıklık ve sürelerini, farklı reklam türlerine olan yaklaşımlarını ve satın alma davranışlarıyla ilgili genel alışkanlıklarını incelemiştir. Böylece iki ülkedeki tüketicilerin internet reklamlarına göstermiş oldukları tutumlara ilişkin veriler ışığında karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies try to adapt new expansions to their structures to be able to survive under difficult conditions of trade. While doing this, they get use of advertising public relations, direct marketing. Within concept of integrated marketing communications which is effective usage of above mentioned factors, the companies try to reach to the target. With development of communication technologies, importance of internet has increased and it has become a crucial factor of advertising. Soit has brought a new dimension to marketing world. In this research internet advertises which have recently been popular, have been studied in detail and types and appraisals of internet advertises have been mentioned. Researches show that understanding of marketing which has developed with the internet advertises altered its course from mass marketing to private marketing and percept of private advertising has started to dominate. Also a survey has been done in two countries to evaluate attitudes of young consumers towards intenet advertises. Results of this survey aim to put forward attitudes of young consumers towards internet advertises. The surveysa have been appied to students in Turkey and Germany. It has researched demographic characteristics, knowledge about internet advertising, frequency and duration of using internet, attitudes towards different advertisement types, and their general habits related to buying habits. Thus a comparative study has been conducted to understand the attitudes of consumers in two different countries.