Yeni ulusal güvenlik politikalarının metaekolojik temelleri ve Türkiye'nin ulusal güvenliği
Metaecologic foundation of the new national security policies and the national security of Turkey
  1. Tez No: 312445
  2. Yazar: FİKRET BİRDİŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Ulusal güvenlik, Soğuk Savaş yıllarında yaygınlaşarak politik ve akademik söyleme girmiştir. Bu dönem boyunca genellikle insan ve devlet merkezli olarak ele alınan ulusal güvenlik çalışmalarında güvenliğin tarihsel derinliği ve iktisadi sistemin güvenlik politikalarına olan etkisi göz ardı edilmiştir. Alan yazınındaki bu eksiklikten hareketle, bu çalışmada ulusal güvenlik zaman içinde değişen üretim biçimi ve sermaye birikim modeli bağlamında ele alınarak tarihsel bağlamda incelenmiştir.İkinci Dünya Savaşı sonrası koşullarında oluşan klasik ulusal güvenlik politikaları, Soğuk Savaş sonrası dönemde neoliberal birikim modelinin gerekleri ve jeoekonomik öncelikleri doğrultusunda yeniden tanımlanmıştır. Bu bağlamda yeni ulusal güvenliğin kapsamı içinde yer alan ?çevresel güvenlik?in koruma alanına meta değeri üzerinden tanımlanan ve üretim girdisi olarak kullanılan stratejik doğal ?kaynak? tabanlarının ve bu alanlara erişimin denetiminin sağlanması girmektedir.ABD hegemonyası altında küresel örgütlerin de desteklediği bir sistem içinde metaekolojik güvenliğe dayalı olarak küresel bağlamda kaynak denetimi sağlanmaktadır. Türkiye'nin de içinde çeper ülke olarak içinde bulunduğu bu sistemde çevre ülkeler merkeze uygun politikalar geliştirerek bu hegemonyaya destek vermektedir.
Özet (Çeviri)
The national security term has been using widely in the academic and political world since Cold War time. But, it has been approached by human centric and state centric so the affect of the economic system and historical background has been neglected. Because of this deficiency, the national security has been analyzed according to the accumulation and producing model in the historical context.The classical national security context has been redefined in term of neoliberal accumulation model and geo-economics priorities in the cold war time. So, the environmental security which is covered by new security context has encapsulated that control and accessibility of the base of natural resources which are called strategic assets.The controlling of the natural resources has been achieved by the metaecologic system which is supported by global organization under the USA hegemony as globally. The peripheral countries which is include Turkey are also support this hegemony by compatible policy.