Hava kargo taşımacılığının Türkiye'deki mevcut durumu ve geliştirilmesi için yapılması gerekenler
Current situation of air cargo transportation in Turkey and necessities to be done for improvement
  1. Tez No: 312469
  2. Yazar: FİKRİYE YAKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EMRE SARILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hava kargo taşımacılığı gelişen teknoloji ve küreselleşen dünya ile birlikte giderek daha da önem kazanmakta ve diğer taşımacılık türlerine göre ekonomideki payı artmaktadır. Ülkemizdeki hava kargo taşımacılığı dünyadaki olumlu gelişmelerden etkilenmekle birlikte mevcut potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda olması gereken yerde bulunmadığı düşünülmektedir. Gerek yasal düzenlemeler ve bürokratik olgular gerekse fiziki yetersizlikler ve sektöre has sorunlar sebebiyle Türkiye'deki hava kargo gelişimi beklenilen hızda gerçekleştirmemiştir. Sektörün gelişim hızı önündeki engellerin analiz ve tespit edilerek tanımlanıp uygun çözümlerin sunulmasıyla arttırılabilecektir.Bu tez çalışmasında genel olarak hava kargo taşımacılığı incelenip ilgili gelişmeler ele alınmıştır. Bu konudaki sektöre ait sorunlar ilgili alan yazınındaki çalışmalar göz önünde bulundurularak irdelenmiştir. Ülkemizde bu sektörün gelişimi, dünyadaki yeri, mevcut durumu ve gelişme potansiyeli teorik olarak değerlendirilmiştir. Tezin uygulama aşamasında ise hava kargo taşıyıcı işletmelerinin yetkilileri ile görüşülerek sorunlar belirlenmiş ve çözüm bağlamında görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye'de hava kargo taşımacılığının gelişmesini engelleyen sebepler arasında altyapı yetersizlikleri, mevzuatlar, gümrük süreçleri ve nitelikli eleman eksikliği sorunları ön plana çıkmıştır. Bunun yanında, yakıt maliyetlerindeki yükseklik, ekipman yetersizliği, dünyadaki terör olayları, ekonomik krizler, ikili anlaşmalar, kotalar ve filo çeşitliliğinin kısıtlı olması nedeniyle hava kargo taşıyıcılarının gelişiminin yavaşladığı bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With evolving technology and the globalization of the world, air cargo transportation has been attaining critical importance and increasing the portion in the economy with respect to the other types of transportation. While air cargo transportation in our country is affected from the worldwide advances, it is not satisfactorily improved as considering its substantial potential. Not only legal regulations and bureaucratic issues but also physical deficiencies and sector-specific problems causes decelaration in improvement of air cargo in Turkey. The obstacles, slowing down the improvement of the sector, can be eliminated by analyzing, diagnozing and defining the mentioned problems and proposing suitable solutions.In this thesis, air cargo transportation is examined in general and related progress and innovations are mentioned. The problems in this sector inspected by considering the related literature. The evolution of the sector in our country, the global stand, present situation and the improvement potential are theoretically evaluated. In the application stage of the thesis, interviews are taken with the managers of the air cargo companies. By this way, the problems are determined and some ideas are received about solutions. As the results of this study, infrastructure deficiencies, regulations, custom processes and lack of qualified staff are come into prominence as the drawbacks of the improvement of the air cargo transportation in Turkey. It is also deduced that the expensiveness in the fuel costs, equipment deficiencies, terror, economical crisis, bilateral aggrements, quotas, and the limitation of the variety of fleets causes decelaration in the improvements of the air cargo carriers.