Çalışma ortamındaki ilişkilerde mobbing ve Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü'nde bir uygulama örneği
Mobbing in the relationship of work life and an example from Eskişehir Regional Directorate of Forestry
- Tez No: 312475
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarının mobbing davranışlarına maruz kalma düzeyini belirlemekle birlikte, mobbing davranışına maruz kalma durumunun çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin tespit edilmesidir. Araştırma, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü'nde görev yapan 78 çalışana uygulanan anket sonuçlarına dayanmaktadır.Araştırmadaki verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve Lsd testlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular için tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.Araştırmayla elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarının mobbing davranışlarını orta altı düzeyde algıladığı görülmüştür. Ancak çalışanlarda cinsiyet değişkeninin; mobbingin ?kendini gösterme ve iletişim oluşumuna etkisi? ve ?yaşam kalitesi ve mesleki duruma saldırı? boyutları üzerinde, öğrenim durumu değişkeninin; ?sağlığa doğrudan saldırı?, ?yaşam kalitesi ve mesleki duruma saldırı? boyutları üzerindeki etkisi anlamlı bulunmuştur. Çalışanların en çok maruz kaldığı mobbing davranışı, işyerlerinde arkalarından kötü konuşulmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of exposure to the mobbing behavior of Eskişehir Regional Directorate of Forestry employees while specifying either exposure to the mobbing behavior may differs according to the several variables or not. The research depends on the results of the survey performed on 78 employees working in the Eskişehir Regional Directorate of Forestry.Statistical analyses of data in this research are carried out by Independent Samples T Test, One-Way Analysis Of Variance and LSD Test in addition to the descriptive statistics methods. Tables are created and interpreted according to the obtained results.When the results obtained from the research are evaluated, it is seen that the Eskişehir Regional Directorate of Forestry employees perceive the mobbing behavior at pre-intermediate level. However, the relationship between the mobbing aspects of ?impact on self-expression and the way communication happens? and ?attacks on the quality of one?s professional and life situation? for sexual variable and ?direct attacks on a person?s health? and ?attacks on the quality of one?s professional and life situation? for education variable are found meaningful. The most common mobbing behavior that employees have exposed is backbiting.