İş doyumu ile tükenmişlik sendromu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü'nde bir uygulama örneği
Evaluation of the relationship between the job satisfaction and the exhaustion syndrome: An example from Eskişehir Regıonal Directorate of Forestry
- Tez No: 312476
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü personelinin; iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi ve bu düzeylerin belirli demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini saptamaktır. Ayrıca, iş doyumu ve tükenmişlik arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Tarama modelinde yapılan araştırmada, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü'nde çalışan 80 kişiye anket uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistiksel metodlar (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma), t testi, tek yönlü varyans analizi, LSD testi ve korelasyon analizi kullanılmış, anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; öğrenim durumu ile dışsal doyum alt boyutunda, yaş, öğrenim durumu, kurumdaki hizmet yılı, toplam mesleki tecrübe ile duygusal tükenme alt boyutu arasında, , kurumdaki hizmet yılı, toplam mesleki tecrübe ile duyarsızlaşma alt boyutunda ve öğrenim durumu ile kişisel başarı alt boyutundan anlamlı farklılıklar bulunmuştur. İş doyumu ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amacıyla yapılan korelasyon analizi sonucunda da, iş doyumu ile tükenmişlik arasında orta düzey negatif bir ilişki bulunmuştur. Tükenmişlik arttıkça iş doyumu azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to specify the job satisfaction and burnout levels for the employees of Eskişehir Regional Directorate of Forestry and to determine either these levels differ according to the specific demographic variables or not. Moreover, the relationship between the job satisfaction and the burnout is tried to be determined. Surveys are applied to the 80 employees of Eskişehir Regional Directorate of Forestry in the screening model research. Personal Information Form, the Minnesota Job Satisfaction Scale and the Maslach Burnout Scale are used to gather data. The analyses of data are carried out by descriptive statistics methods (frequency, percentage, average and standard deviation), t test, one-way analysis of variance, LSD test and correlation analysis and significance level is accepted as 0,05. According to the results obtained from the research; meaningful differences found in external satisfaction sub-dimension with educational background, emotional burnout sub-dimension with age, educational background, service year in institution, total work experience, depersonalization sub-dimension with service year in institution, total work experience and personal accomplishment sub-dimension with educational background. Negative intermediate level relationship is found between the job satisfaction and burnout as the result of the correlation analysis. Job satisfaction decreases while burnout increases.