İş sağlığı ve güvenliğinde psikososyal tehlike ve riskler
Psychosocial hazard and risks in occupational health and safety
  1. Tez No: 537135
  2. Yazar: MURAT YUNUSOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde iş sağlığı ve güvenliğinin psikososyal boyutu giderek önem kazanmaktadır. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nunda psikososyal tehlike ve risklerin belirlenmesi ve önlenmesi konusuna yeterince önem verilmediği görülmektedir. Literatürde psikososyal tehlike ve risk ayrımı tam olarak yapılamamakla beraber kavramlar iç içe geçmiş durumdadır. Psikososyal faktörlerin iş sağlığı ve güvenliğindeki öneminin net olarak anlaşılamaması, çalışma ortamındaki sorunların gözlemlenmesi ve çözüm bulunması açısından, yetersiz kalınmasına neden olmaktadır. Bir iş yerinde sağlıklı bir çalışma ortamı oluşabilmesi için, bu tehlike ve risklerin, önlenmesi ve belirlenip ortadan kaldırılması zorunludur. Psikososyal tehlike ve psikososyal riskler; stres, depresyon, intihar ve ölüm gibi sonuçlara neden olabilmekte ve işletmenin örgütsel işleyişini bozabilmektedir. Bu çalışmada literatürde, iç içe geçmiş olarak görülen ve bazen birbirinin yerine kullanılan psikososyal tehlike ve risk kavramlarının ayrımının net bir biçimde yapılıp, iki kavram arasındaki farkların ortaya konması amaçlanmıştır. Uygulama kısmında ise, Mersin ilinde inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın şantiyesinde anket çalışması yapılarak, çalışanların psikososyal tehlike ve risk kavramları hakkındaki bilinç düzeylerini ölçmek ve farkındalık oluşturmak hedeflenmiştir. İstatistiksel analizlerin yapılmasında SPSS Paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, pschyosocial aspect of occupational health and safety gains importance day by day. Determination and prevention of psychosocial hazard and risks seems to be ignored by The Occupational Health and Safety Law (No. 6331). In literature, the difference between pschyosocial risks and hazards is not identified adequately, in addition these two terms are confused to each other. Because the importance of pschyosocial factors in occupational health and safety is not understood enough, this situation cause to fail in observing and finding solution to the problems of workplace environment. In order to build healthy workplace atmosphere, these hazards and risks have to be prevented and eliminated. Pschyosocial hazards and risks cause stress, depression, suicide and distrupt the organization's function. It is aimed to point out the differences between two concepts, which are seemed to be complicated and confused to each other in the literature, with this thesis. In the application part of the thesis, it is targeted to measure consciousness level of workers of a firm, which operates in construction sector in Mersin, about pschyosocial hazards and risk concepts and to build awareness about these terms by applying questionnaire to the workers. SPSS Software Package was used for statistical analyses.