Uluslararası pazarlamada tüketici davranışlarını etkileyen kültürel etmenler ve bir tekstil şirketinin analizi
Cultural factors affecting consumer behaviour in international marketing and the analysis of a textile company
- Tez No: 312482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE FİGEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kültür, pek çok insan davranışında etkili olduğu gibi bireylerin tüketim alışkanlıkları üzerinde de belirleyicidir. Kültürün tüketici davranışları üzerindeki etkisini anlayabilmek için kültür kavramının mevcut tüketici davranışlarıyla ilgili oluşturulan düşüncelerle ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Bu tür bir ilişkilendirme, uluslararası işletmelerin faaliyet gösterdikleri bölgelerin kültürel benzerlik ve farklılıklarını anlamalarını sağlamaktadır. Bu çalışmada, hedef pazardaki kültürel yapının tüketicilerin davranışları ve tercihleri üzerine olan etkileri literatürdeki kültürel boyutlar analizlerinden yararlanılarak incelenmiş ve söz konusu kültürel boyutların işletmelerin pazarlama karmaları ve tüketicilerin satın alma davranışlarına olan etkisi analiz edilmiştir. Verilen teorik bilgi, İstanbul merkezli uluslararası bir işletmede yapılan nitel araştırma sonuçları ile ilişkilendirilmiş ve kültürel değişkenlerin tüketici davranışları ve uluslararası pazarlama strateji üzerinde önemli etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As is in a broad array of human behaviour, culture often determines individuals' consumer patterns. In an effort to comprehend the effects of culture on consumption behaviour, the notion of culture must be associated with the current view of consumption patterns as such an effort eventualy enables international companies to sense the cultural convergences and divergences in their market place. In this study, the effects of target market?s cultural background on consumer behaviour and preferences are analysed through the previous cultural dimensions surveys in the literature. The effects of these cultural dimensions on companies` marketing mix and the buying behaviour of the consumers are examined. The theoretical fundemantals given in the first two chapters are associated with a qualitative research in a senior international company in Istanbul and it is deduced that cultural variables have a deep impact on both consumer behaviour and international marketing strategy.