Tüketicilerin kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarını algılaması
Consumer perception of corporate social responsibility practices
- Tez No: 312483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda kurumsal sosyal sorumluluk, ülkemizde ve dünyada isletmeler ve aynı zamanda tüketiciler için önemli bir konu haline gelmistir. Sirketlerin sahip oldukları sosyal sorumluluk bilincinin ve uyguladıkları sosyal sorumluluk kampanyalarının tüketici davranıslarını etkiledigi gözlenmektedir. Tüketicilerin,sorumlu yönetim anlayısına sahip ve sosyal sorumluluk faaliyetlerinde bulunan sirketlere yönelik gelistirdikleri olumlu tutumlar, isletmeleri bu konuda daha fazla arastırma yapmaya ve sosyal sorumluluk uygulamalarına daha fazla agırlık vermeye itmistir.Sosyal sorumluluk faaliyetleri gerçeklestiren sorumlu isletmeler,tüketicilerin ve çalısanların haklarına saygı gösteren, çevreyi koruyan ve toplumsal sorunlara duyarlı bir izlenim uyandırmaktadır. Bu durum isletmelere rekabet avantajı saglamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, corporate social responsibility has become an important subject for companies and also consumers in our country and in the world. It is observed that the social responsibility awareness of the companies and their social responsibility campaigns affect the behavior of consumers. The positive attitudes of the consumers towards the companies that have a responsible management approach and develop social responsibility activities has led the companies to make more research on this issue and to give greater emphasis on social responsibility practices. The responsible companies performing social responsibility activities create an impression that they show respect for the rights of consumers and employees, protect the environment and they are responsive to social problems and it provides competitive advantage to the companies.