Alman roman geleneğinde Hz. Muhammed-Johannes Tralow örneği
The Prophet Muhammad in German novel tradition example of Johannes Tralow
  1. Tez No: 312527
  2. Yazar: SAMİYE SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SARIÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tezimizde Alman yazar Johannes Tralow'un ?Mohammed? adlı romanını inceledik. Bir Alman roman yazarından yola çıkarak, Alman Edebiyatında Hz. Muhammed tasavvuruna ışık tutmaya çalıştık. Bilimsel çalışmalar yapan oryantalistlerin peygamber algısı ile edebiyatçılar arasında paralellik olduğunu tespit ettik. Burada ana hatlarıyla iki eğilimden söz edebiliriz: antipatik yaklaşım ve empatik/uzlaşmacı yaklaşım. Tralow'un bu romanı ikinci kategoride yer almaktadır.Yazar eserini kaleme alma sebebinin iki toplumu birbirine yakınlaştırmak olduğunu belirtmiştir. Romanda Hz. Peygamber'i aşağılayıcı ve O'na hakaret içeren bir üslûp görülmemektedir.Tezimizin birinci bölümünde tarihi romanın nitelikleri, önemi ile dünyada ve ülkemizdeki gelişimi hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde, romanın şekil yönünden incelemesini yaptık. Üçüncü bölümde ise karşılaştırmaları yaptık. Yazarın romanda işlediği bilgileri siyer kaynaklarıyla, kişilerdeki farklılaşmalar ve olaylardaki farklılaşmalar olarak inceledik. Kişilerdeki farklılaşmaların en önemlisinin Hz. Peygamber'in beşeri yönünün ön plana çıkarılmış olması, olaylardaki farklılaşmaların en dikkat çekicisi ise Hz. Peygamber'in okuma bilmesi olarak tespit ettik. Ayrıca Hz. Aişe, Hz. Fâtıma, Varaka ve Selman-ı Fârisi karakterlerinde de ciddi farklılaşmalar olduğunu belirledik.Eserin eksik ve hatalı yönlerine rağmen, günümüz Avrupa'sının İslam'ı daha iyi anlamasına ve iki kültürün birbirini daha yakından tanımasına olumlu katkılar sağlayacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
In our following thesis we focused on the novel ?Mohammed? written by the german author Johannes Trawlow. Based on his work, we tried to figure out the picture of the Prophet Muhammad in german literature. Research by orientalist scholars discovered parallels between writers regarding their understanding of the Prophet Muhammad. At this, we can determine two developments: On the one hand the antipathetic approach and on the other hand the emphatic approach. Trawlows novel belongs to the second category.His reason for writing this novel about that topic was to connect the german and arabic communities with each other. Derogatory or insulting terms towards the prophet cannot be seen in his novel.In the first part of our thesis we explain the essence of the mentioned novel, its importance for the world and its influence on our country. In the second part we examined the writing style. Moreover, in the third part, we made a comparison, in which we dealt with the historical resources, with differences between the characters and the specific acts of the novel. We identified that the Prophet Muhammad is displayed as the most important character, and that the fact of his ability to read is the most striking act in this novel. Besides, the characters Aişe, Fâtıma, Varaka and Selman-ı Fârisi indicate significant differences, too.Despite the fact that the novel is incomplete and has partly false data, we are convinced that this work leads to a better comprehension of Islam amongst Europeans and helps to establish contact between both cultures.