Kültepe'de 1997'de bulunan tabletlerin değerlendirilmesi
The evaluation of the tablets found in Kültepe in 1997
- Tez No: 312533
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GÜNBATTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
M.Ö. 1927'den başlayarak 200 yılı aşkın bir süre devam ettiği anlaşılan Asur Ticaret Kolonileri Devri'nde ticaret yapmak amacıyla Anadolu'ya gelen Asurlu tüccarlar, başta farklı türden kumaşlar ve kalay olmak üzere çeşitli eşyaları altın ve gümüş karşılığında satmışlardır.Tüccarlar Orta ve Güneydoğu Anadolu'daki 40 kadar merkezde k?rum ve wabartum adı verilen ticaret kolonileri kurmuşlardır. Bu kolonilerin merkezi olarak Kültepe-Kani?'i seçmişlerdir. Burada 1948 yılında başlayan ve günümüze kadar kesintisiz sürdürlen kazılar sonucunda binlerce çivi yazılı belge ele geçmiştir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Kayseri Müzesi'nde korunan bu belgeler Eski Anadolu tarihi ile ilgili önemli bilgiler içermektedirler.Tezimizde 1997 yılı Kültepe kazılarında ortaya çıkarılmış 410 çivi yazılı belgeden 92 tablet ve zarfı ele alıp değerlendirdik. Asurlu tüccarlar All?ku, Enn?num ve oğlu A??ur-malik'e ait arşivleri içeren bu belgelerin transkripsiyon, tercüme ve fotoğraflarını sunduk.
Özet (Çeviri)
Çayır, Murat, The Evaluation of the Tablets Found in Kültepe in 1997, Doctorate Thesis, Advisor: Prof. Dr. Cahit Günbattı, 222 p.In the Assyrian Trade Colonies Period, appearing to have begun 1927 BC and lasted for more than 200 years, the Assyrian merchants sold various things mainly different kinds of fabrics and tin in exchange for gold and silver.Merchants established trade colonies called k?rum and wabartum at about 40 centres in the Middle and Southeast Anatolia. They choose Kültepe-Kani? as the centre of these colonies. Here, thousands of cuneiform documents have been discovered as the result of the excavations beginning in 1948 and continually carried on until today. These documents protected in the Museum of Anatolian Civilizations and the Museum of Kayseri include significant information about Ancient Anatolian history.In our thesis we have examined and evaluated 410 cuneiform documents unearthed in Kültepe in 1997. We have presented the archieves including the transcriptions, translations and the photographs of these documents that belonged to Assyrian merchants All?ku, Enn?num and his son A??ur-malik.