Conformational analysis of 2-substituted cyclohexanone ketal derivatives by nuclear magnetic resonance
  1. Tez No: 9912
  2. Yazar: ERDEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEREZA VARNALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı, sik loheksanon un ketal türevlerinin ikinci karbonuna bağlanan siyan ve azotur gruplarının yapısal serbest enerjilerini nükleer manyetik rezonans spektrof otometre metodu ile tayin etmektir. Şekil 1.1.7 de gösterilen sistem (I) ve (II) nin denge sabitleri üzerinden yapısal serbest enerjilerini bulmak için alfa protonun tepe genişlik parametresi ile komşu karbon üzerindeki HA ve H« protonlar ile olan yanal etkileşim sabiti'nin (J) değerleri kul lanı lır. ( I) ve (II) sistemlerinin cis- ve trans-t-büti 1-2-siyan ve azotur türevleri oynak olmayan halka sisteminden gerekli NIİR değerlerini elde etmek için sentezlenmiştir. Bu çalışmada sistem (I) ve (ID'nin 4-t-butil ve serbest siyan ve azotur türevleri sentezlenmiş ve dengede bulunan konf ormerler in arasındaki serbest enerji farkı deneysel olarak NIİR metodu ile hesaplanmıştır. Eğer siyan grubunun yalancı halojen karakteri göz önüne al ınırsa, incelenen her iki sistemde siyan grubunun yatay konumu tercih etmesi oldukça şaşırtıcı olacaktır. Siyan grubunun buna benzer alışılmamış davranışı Özbal tarafından 2 s i yans i k l oheksanon " un yapısal incelenmesinde ortaya çıkmış ve siyan grubu. yatay konumu tercih etmiştir. Bu durumVII rezonansdan kaynaklanan, karbon i 1 oksijeni üzerinde eksi ve siyan karbonu üzerinde oluşan artı yükün çekici elektrostatik etkileşimi ile yatay konumun stabilize edilmesi şeklinde yorumlanmıştır. Benzer şekilde siklahekzanon sisteminde nitro, azotur, asetoksi ve tiyosiyanat grup larda yatay konumu tercih etmektedir. Sonuç olarak, incelenen ketal sistemlerinde siyan ve azotur gruplarının (I) sisteminde yatay, (II) sisteminde ise dikey konumu tercih ettikleri deneysel olarak bu çalışmada NMR yöntemi ile kanı tlanmıştır. Siyan grubunun bu yapısal tavrı onun yalancı halojen karakteri ile oldukça tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of the present study is to find the free energy difference between equilibrating conformers of the- 2-cyano- and 2-azidocyclohexanone by nuclear magnetic resonance spectroscopy. To determine the equilibrium and thus conformational free energy for the systems (I) and (I I), Figure l.i.7,NMR- parameters of the alpha-proton, Hj, and the coupling constants between the alpha-proton and the vicinal H** and H» protons are used.Cis- and trans-t-butyl derivatives of the cyano and the azido (I> and