Türkiye'de plastik sanatların sergilendiği galerilerdeki arşiv hizmetleri: Galeri Nev örneği
Archive services at galleries exhibit plastic arts in Turkey: The sample of Gallery Nev
- Tez No: 312582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH RUKANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Güzel Sanatlar, Archive, Information and Records Management, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde, arşiv çalışmaları, materyallerin korunması ve gelecek nesilleri aktarılması açısından çok önemlidir. Yapılmış ya da yapılacak olan arşiv çalışmaları disiplinlere göre farklılık göstermektedir. Araştırmamızın konusunu, içerdiği materyal türü bakımından ve uygulama açısından farklı olan ?Plastik Sanat Galericiliği? alanındaki arşiv çalışmaları oluşturmuştur.Plastik sanat konusundaki arşiv çalışmaları aktarılmadan önce; arşiv, arşivist, arşivcilik kavramları ve arşivin tarihçesi hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir. Sanat galerilerindeki arşiv hizmetlerini araştırmak ve onların işleyişleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek amacıyla, Ankara'daki 25 sanat galerisine anket uygulanmıştır. Veri toplama tekniğinde anket ile birlikte; literatür incelemesi, görüşme ve gözlemden yararlanılmıştır.Araştırmada, hali hazırda belirli bir arşive sahip olan Ankara Galeri NEV, örnek olarak ele alınmış ve galerinin sahip olduğu arşiv işleyişi detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca uygulanan anket, yapılan görüşme ve yazışmalar; Türk sanat tarihi araştırmacılarına ve sanatseverlere ışık tutacak kalıcı bir bellek oluşturulması için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, archival work is very important for the protection and transfer of materials to future generations. Archival studies which was made or will be made, shows difference according to disciplines. The subject of our study is ?Plastic art gallery?, which is different in terms of contained material type and application in terms of consisted of archival studies in the field.Before being handed on archival studies in plastic arts, concepts are given detailed information about the history of the archive, archives, archivists and archival. Survey was applied on 25 art galleries in Ankara, in order to obtain detailed information about their functioning and explore the archive services. Data collection techniques, literature review, interviews and observation were used in the questionnaire.In the study, Ankara Gallery NEV was taken up as an example which has already given an archive, and examined in detail the functioning of the archive. In addition, the questionnaire, interviews and correspondence will be helpful to shed light on the creation of a lasting memory with the Turkish art history, researchers and art lovers.