Heykel sanatında birim tekrarıyla yapılan uygulamalar
Practices performed by repeating unit i̇n sculpture
  1. Tez No: 422567
  2. Yazar: ELİF EBRU ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türk ve dünya sanatında bir birimin tekrarlanması yoluyla yapılan heykeller adı altında yürütülen bu çalışma, heykel ve birim tekrarın birlikteliğinden doğan sanatsal anlatımı vurgulamaktadır. Eserlerin oluşumu ve gelişimi sürecinde birim tekrarın heykelle bütünleşmesi ve bunun sonucu olarak oluşan plastik ve estetik değerler irdelenmiştir. Türkiye de ve dünyada farklı anlayışa sahip sanatçılar ayrı başlıkta değerlendirilmiş, sanatçıların birim tekrardan oluşan çalışmalarına yer verilmiştir. Bu eserlerden yola çıkarak birim tekrarı ve heykel birlikte incelenip, sanat içindeki yeri araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümü, dünyada birim tekrar yoluyla çalışan sanatçılar ve yapıtları üzerinden örneklerle birim tekrar kullanılan heykellerin üretim biçimleri ve malzemelerinin çeşitliliği üzerinde durulmuştur. Sanatçıların kullandıkları malzeme ve teknik araştırmanın anlatım dilini zenginleştirmiştir. İkinci bölümde, Türkiye de birim tekrarla çalışan sanatçılara ve sanatçıların çalışmalarını nasıl yansıttıklarına dair incelemelere yer verilmiştir. Son bölümde, Heykelde birim tekrarın nasıl ve hangi koşullarda ortaya çıktığı ve nasıl bir gelişim sergilediği çözümlenmeye çalışılmıştır. Bunun için önce birim tekrar çalışılarak yapılan heykelin hangi sanatsal yaklaşımların içine yerleştirilebileceği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Birim, Tekrar, Heykel
Özet (Çeviri)
This conducted study under the name of statues sculptured by repeating of a unit in Turkish and World Art emphasizes the artistic expression arising from togetherness of statues and unit repetition. In the formation and improvement process of the works, integrating of the unit repetition and statues and plastic and esthetic values formed as a result of this integration are studied. Artists having different considerations in Turkey and the World are discussed in another title. Their works about the unit repetition are mentioned. Based on these works, the unit repetition and statues are dealt together then their importance in Art is studied. In the first part of the study, Artists working by the unit repetition and variety of production ways and materials of the statues with the unit repetition taken from their works are mentioned. This improves the materials used by the artists and expression language of the technique research. In the second part, artists working with the unit repetition and how they reflect their works are included. In the last part, how and in what conditions the unit repetition in the statue appears and how it develops are tried to answer. To answer them after studying the unit repetition it is specified that the statue sculptured belongs to what artistic approach. Key Words : Unit, Repetition, Statue