Varikoselli hastalarda fizik muayene bulguları ile skrotal termografi, renkli doppler ultrasonografi ve skrotal sintigrafinin karşılaştırılması
Physical examination, scrotal thermography. color doppler ultrasonography and scrotal scintigraphy in patients with varicocele
- Tez No: 31259
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji anabilim dalı polikliniğine başvuran infertil varikoselli yada skrotal ağrı ve şişlik yakınması olup varikosel tanısı konan toplam 56 hasta üzerinde yapılmıştır. Bu hastaların fizik muayenelerinden sonra sırasıyla skrotal termografi, renkli doppler ultrasonograf i ve testiküler sintigraf ileri yapılmış ve bu yöntemlerin tanısal değerleri karşılıklı olarak incelenmiştir. Toplam 56 hastanın fizik muayene ile 46'sında (%82,14) varikosel tanısı konulabilirken, skrotal termografi ve renkli doppler ultrasonograf ide tümünde (%100), testiküler sintigraf ide ise 42* sinde (%75) varikosel tesbit edilmiştir. Fizik muayenelerinde varikosel tesbit edilen 46 hastanın diğer tanı yöntemlerinin gradeleri arasındaki ortalama konkordansı ise termografi için %67,3, renkil doppler ultrasonograf i için %76, testiküler sintigrafi için %73,9 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak fizik muayene sonrasında varikosel 48tanısını desteklemek ve özellikle infertilitede önemi olan subklinik varikosel tanısını koymak için tercih edilecek yöntemlerin sırasıyla renkli doppler ultrasonograf i, skrotal termografi ve testiküler sintigrafi olması gerektiği kanaatine varılmıştır. 49
Özet (Çeviri)
PHYSICAL EXAMINATION, SCROTAL THERMOGRAPHY, COLOR DOPPLER ULTRASONOGRAPHY, AND SCROTAL SCINTIGRAPHY IN PATIENTS WITH VARICOCELE This study has been coducted, in a total of 56 patients who have been refered to urological department of Gazi Üniversty Medical Faculty with varicocele who were presented themselves with infertility or scrotal pain and/or sweeling. Following physical examination, scrotal thermography, color doppler ultrasonography and testicular scintigraphy have been performed in all patients and diagnostic value of each method has been comparatively evaluated. Of the 56 patients, diagnosis of varicocele was made in 46 patients (%82,14) purely by physical examination, in 42 patients (%75) by testicular scintigraphy and by scrotal thermography or color doppler ultrasonography in all patients (%100). The mean concordance between physical and other examination methods grades was %67,3 per cent for thermography, %7 6 per cent for color doppler ultrasonography and %73,9 per cent for testicular scintigraphy. In conclusion; color doppler ultrasonography and scrotal thermography should be prefered as the methods of choice to detect varicocele following physical examination. 50 en _ _ -65**. *