Ureteral obstrüksiyonlarda böbreklerde ortaya çıkan fonksiyonel ve histopatolojik değişiklikler
- Tez No: 31260
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Çalışmamız kontrol ve çalışma grubu 48 'er tavşandan oluşan, ortalama ağırlıkları 220 gram olan 6 aylık tavşanlar üzerinde yapılmıştır. Komplet ve inkomplet unilateral ureteral obstrüksiyonlarm üriner sistemde meydana getirdiği değişiklikler sintigrafik ve histopatolo j ik açıdan incelenmiştir. 1 ve 3 haftalık komplet ve inkomplet unilateral ureteral obstrüksiyon öncesi ve sonrası kontrol grubundaki tavşanlarda dahil olmak üzere Tc99mDMSA ile sintigrafi yapılmıştır. Obstrüks iyondan 1 ve 3 hafta sonra kontrol ve çalışma gruplarının böbreğinden, pelvis renalisinden ve ureterlerinden parçalar alınmıştır. Alınan parçalar Hematoksilin Eozin ile boyanarak ışık mikroskobunda incelenmiştir. Kontrol grubunda renal Tc99mDMSA sintigraf ileri normal bulunmuştur. Çalışma grublarında 1 ve 3 hafta süreyle komplet vle inkomplet unilateral ureteral obstrüksiyon uygulanan tavşanlarda, obstrükte böbreklerde Tc99mDMSA 51tutulumunda azalma karşı böbrekte ise radyoniüklid tutulumunda artma tesbit edilmiştir. 1 ve 3 haftalık komplet ve inkomplet unilateral ureteral obstürksiyon uygulanan çalışma grupları ile kontrol grubunda glomerüler patoloji gözlenmemiştir. Buna karşılık kortekste lenfosit inf iltrasyonu ve fibrozis medullada mononükleer hücre inf iltrasyonu, papilla deformasyonu, kollektör tüplerde dilatasyon, pelvis renaliste fibrozis, ureteral dilatasyon, ureteral fibrozis gibi histopatolo jik değişiklikler hem komplet hem de inkomplet unilateral ureteral obstrüksiyon uygulanan tavşanlarda gözlenmiş olup, bu değişikliklerin ureteral obstrüksiyonunn süresi ve derecesi ile yakından ilişkili olduğu tesbit edilmiştir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 6 months old 96 rabbits with 2200 grams avarage weight were used and 48 of them were taken as control group. Histopathological and renal scintigraphic changes following incomplete and complete unilateral ureteral obstruction were examined. Including the control group one week and three weeks scintigraphy was done. Besides one and three weeks following obstruction specimens were taken from renal pelvis and ureters in control and working groups. Then these specimens were examined under light miicroscope with Hemotoxylene and eosine stain. In the control group Tc99DMSA results were normal whereas in the working group Tc99mDMSA radionucleotide uptake was increased in the contrlateral kidney while decreased in the obstructed kidney after 1 week and 3 weeks. There was no glomerular pathological cahanges in both control and working rabbits. Mean while lymphocytic infiltration and fibrozis of renal cortex, mononucler cell 53infiltration in renal medulla, deformation of renal papilla, dilatation of collecting tubules, fibrozis of renal pelvis were found in both complete and incomplete ureteral obstruction. These histopathological changes were confirmed to be closely releated to the duration and degree of ureteral obstruction. 54