Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında uygulanan modüler sistemin Provus'un Farklar Modeli ile değerlendirilmesi
Evaluation of modular system implemented in vocational and technical secondary schools by using Provus? Discrepancy Model
  1. Tez No: 312610
  2. Yazar: ŞABAN BERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY CEM ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırmanın amacı mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında uygulanan modüler sistemin Provus'un Farklar Modeli kullanılarak değerlendirilmesidir. Araştırma kapsamında mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında uygulanan modüler öğretim programları ve bu kurumların yapısında grçekleştirilmesi öngörülen değişikliklerin gerçekleşme düzeyi değerlendirilmiştir.Araştırmada yöntem olarak genel tarama modelinin tekil tarama ve ilişkisel tarama türleri kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler oluşturmuştur. Örneklemini ise, tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 2010-2011 öğretim yılında Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlarda görev yapan yönetici ve teknik öğretmenler ile ölçüt örnekleme ile seçilen sektör temsilcileri oluşturmuştur. Evrendeki alt grupların örneklemde temsil edilmelerini sağlamak için çalışmada iki farklı ölçüte-alanlar ve sanayi üretimi gelişmişlik düzeyine- göre tabakalama yapılmıştır.Verilerin toplanmasında farklı veri toplama araçları kullanılmıştır. Bunlar nicel verilerin toplandığı öğretmen (OVTA) ve yönetici (YOVTA) veri toplama aracı ile nitel verilerin toplandığı öğretmen ve sektör temsilcileri için yarı yapılandırılmış görüşme formlarıdır. Nicel veriler tabakalı örnekleme dâhil edilen 65 ilden 1268 öğretmen ve 162 yönetici veri toplama aracı ile toplanmıştır. Nitel veriler ise ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen İstanbul'daki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan teknik öğretmenler ve sektör temsilcileri ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, her alandan bir öğretmen ve bir sektör temsilcisiyle yapılmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistiklerden aritmetik ortalama (X), frekans (f), yüzde (%) ve standart sapma (Ss); yordayıcı istatistiklerden ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analiz yapılmıştır.Verilerin çözümlenmesiyle elde edilen bulgulardan şu sonuçlara ulaşılmıştır: Modüler öğretim programlarının yapısal boyutlarına öngörülen standartlara erişim düzeyinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Modüler öğretim programlarının önceden belirlenen standartları karşılama düzeyi okulların bulunduğu illerin sanayi üretimi noktasında gelişmişlik düzeyine ve hazırlandığı alanlara göre farklılık göstermektedir. Ayrıca modüler sistem aracılığıyla mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının yapısında gerçekleştirilmesi öngörülen değişikliklerin de gerçekleşmesi yetersiz düzeydedir. Bununla birlikte modüler sistemden mezun olanların sektörde gereksinim duyulan alana özgü temel becerilere sahip olma düzeyleri yeterli iken, dallara özgü özel becerilere sahip olma düzeyleri yetersizdir.Modüler sistemin etkili uygulanması için yapılan öneriler şöyledir: Modüler öğretim için temel materyaller olan modüller, modüler program hazırlama/geliştirme ilkelerine göre yenilenmeli ve belirli aralıklarla değerlendirilerek elde edilen bulgulara ve teknolojik gelişmelere göre güncellenmelidir. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının donanımı ve insan kaynakları da modüler sistemdeki içeriğin öğretilebilmesine uygun hale getirilmelidir. Modüler sisteme uygun sınıf geçme ve sınav yönetmeliği hazırlanmalı, kazanılan beceri ve yeterlikler Mesleki Yeterlik Kurumu ve diğer ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde hareket edilerek sertifikalandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate modular system implemented in vocational and technical secondary schools by using Provus? Discrepancy Model. In this study, changes that occurred at structure of vocational and technical secondary schools through modular system, as well as modular curricula with structural dimensions implemented by these schools were evaluated.In this study, individual and relational survey was used because Population of study consist of teachers and principals who teach/work at vocational and technical secondary schools in 2010-2011 academic years under General Directorate of Vocational and Technical Education and Training. Stratified sampling was used to define sample size. Stratified sampling was chosen in the study in order to guarantee to be represented of sub-groups. Two different stratified samplings criteria were used in the study. One of them is 11 vocational fields and the other one is level of economic development point of industrial production.Different data collection instruments were used in the study. Quantitative data were gathered by data collection instruments prepared for teachers (OVTA) and principals (YOVTA) and qualitative data were gathered by semi-structured interview form prepared for teachers and sector representatives. OVTA was responded by 1268 teachers and YOVTA was responded by 162 principals from 65 different cities. 11 teachers and sector representatives from different fields were interviewed in order to collect qualitative data in Istanbul. Quantitative data were analysed by using descriptive statistics such as mean (X), frequency (f), percentage (%) and standard deviation and predictive statistics such as one way ANOVA. Descriptive analysis was used in order to classify and analyze quantitative data.Results which are derived from findings listed below; modules which are the most important material of modular curricula were not prepared by considering principal of modular curricula development. Standards which were intended to be reached were not met adequate level. Some differences were found between participants? opinion according to their schools? location?s level of economic development point of industrial production and vocational fields. Furthermore, changes which were intended to be reached in structure of vocational and technical schools are inadequate. However, competences and qualifications of graduates are met need of sector?s expectations at fundamental competences, but are not met at specific competences needed at sectors that employ graduates of vocational and technical secondary schools.In order to implement modular system effectively some of recommendations are listed below; modules should be developed according to principals of modular curricula development. In addition, modules should be evaluated and updated according to finding of evaluation periodically considering current technological advancements. Staff qualifications and equipments of vocational and technical secondary schools should be suitable for modules in order to teach content of modular curricula and its practices. Moreover, structural changes and graduation requirements at vocational and technical secondary schools must be put into practice accompanying flexible structure of modular system. Competences and qualification should be proved by certification in cooperation with Vocational Qualifications Authority and other related bodies.