Cross-sectional evaluation of Turkish ELT majors' general and academic lexical competence and performance
Türk İngilizce öğretmen adaylarının genel ve akademik sözcük bilgisi yeterliliklerinin ve performanslarının çapraz kesişimli inclemesi
- Tez No: 312611
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk İngilizce Öğretmen adaylarının genel ve akademik sözcük bilgisi yeterlikleri ve performanslarını çapraz kesişimli olarak incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, alan yazındaki teorik ve ampirik çalışmalardan faydalanılarak, bir taslak çerçevesinde ikinci dilde genel ve akademik sözcük bilgisi yeterliği ve performansı, algısal ve üretimsel sözcük bilgisi boyutlarıyla bağdaştırılarak incelenmiştir.Çoklu test yaklaşımı ile, 1. sınıf birinci ve ikinci dönem, 2.sınıf, 3.sınıf ve 4.sınıfa devam eden 371 öğrencinin sözcük bilgisi yeterlikleri ve performansları, algısal (kaç sözcük biliyorlar; ne kadar iyi biliyorlar) ve üretimsel (sözcük kullanım ve çeşitlilik) boyutları açısından incelenmiştir. Hem genel hem de akademik sözcük bilgisi için, bir dizi test kullanılmıştır; Schmit et al (2001) tarafından geliştirilen, Sözcük Seviye Testi, algısal genel ve akademik sözcük genişliğini ölçme amacıyla uygulanmıştır. Bunun yanı sıra, Sözcük Çağrışım Testi (Read, 2000) katılımcıların sözcük derinliğini incelemek amacıyla verilmiştir. Katılımcıların genel ve akademik sözcük performanslarını belirlemek için, Vocabprofile ve WordSmith Tools programlarıyla toplanılan tartışmalı kompozisyonların analizinde kullanılmış ve katılımcıların sözcük profilleri ve sözcük çeşitlilikleri belirlenmiştir. Ayrıca, algısal ve üretimsel akademik sözcük bilgisinin daha kapsamlı incelenmesi için Akademik Sözcük Bilgisi Testi, ek olarak geliştirilmiş ve kullanılmıştır.Toplanılan verilerin betimsel analizlerinin sonucunda, öğretmen adaylarının genel ve akademik sözcük boyutlarının ve derinliğinin büyük olduğu görülmüştür ve bu boyutların sınıflar bazında anlamlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir. Ancak, bu sözcük bilgisinin üretimde oldukça sınırlı kaldığı; katılımcıların sözcük bilgilerini serbest yazma görevine; kompozisyon yazımına, yansıtamadıkları gözlenmiştir.Gelişim örüntüleri açısından, sonuçlar sözcük öğreniminin artımlı doğasını, her bir alt boyutun farklılaşan gelişim eğrileriyle desteklemiştir. Sözcük genişliği, derinliği ve kullanımında sözcük sıklığı seviyesine (yüksek sıklıktaki, düşük sıklıktaki sözcükler ve akademik sözcükler) ve eğitim yılına bağlı olarak dalgalanmalar gözlenmiştir. 1. sınıf birinci dönemden 2. sınıfa doğru gözlenen hızlı artış, eğitimin katılımcıların genel ve akademik sözcük bilgisi yeterliği ve performansının üzerindeki etkisini göstermektedir. Buna ek olarak, sözcük bilgisi yeterliği ve performanslarının, yüksek ve düşük sıklıktaki sözcüklere bağlı olarak gösterdiği dalgalanmalarda sözcük sıklık seviyesinin etkisini ortaya koymaktadır.Ayrıca, katılımcıların akademik sözcük bilgilerine dair yapılan analizler, sözcük bilgisi boyutlarının ve üretimlerinin doğrusal gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna karşın, kompozisyonlardaki akademik sözcük oranları ve Akademik Sözcük Bilgisi testindeki cümle seviyesinde üretim görevine dair sonuçlar, katılımcıların akademik sözcük performansında, özellikle kompozisyon bağlamında zorlandığını göstermiştir.Son aşama olarak, alt boyutların birbirleriyle olan bağlantıları korelasyon analizleriyle araştırılmış; sonuçlar sözcük bilgisi yeterliği ve performansının farklı boyutlarının birbirine bağımlı değişimini göstermiştir. Dolayısıyla, genel ve akademik sözcük bilgisi yeterliği ve performanslarının çok-boyutlu yapısı onanmıştır.Sonuç itibariyle, çalışmaya katılan Türk İngilizce Öğretmen adaylarının hem genel hem de akademik sözcük bilgisi yeterliklerinin ve performanslarının üniversite eğitimleri boyunca artımlı bir gelişim gösterdiği ve sözcük bilgisi yeterlikleri (algısal boyutlar) ve performansları (üretimsel boyutlar) aynı gelişim eğrisini izlemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the general and academic lexical competence and performance of Turkish ELT majors at Education Faculty at Anadolu University. On this purpose, building on the collective strengths of theoretical and empirical studies in literature, a tentative dimensional framework of second language general and academic lexical competence and performance was developed for the present study, incorporating the receptive (i.e. size; how many words they know, depth; how well they know) and productive vocabulary knowledge measures (lexical use and lexical diversity).Through multiple test approach, the general and academic lexical competence and performance of 371 students attending to 1st year first semester, 1st year second semester, 2nd, 3rd, and 4th year were investigated in a cross-sectional design. A battery of tests was used for general and academic vocabulary knowledge; Vocabulary Level Test, developed by Schmitt et al (2001) was used to measure the participants? receptive general and academic vocabulary size. Additionally, Word Associates Test (Read, 2000) was given to examine the participants? depth of vocabulary knowledge. To determine the participants? general and academic lexical performance, Vocabprofile and WordSmith Tools analyses were employed on the participants? argumentative essays and the lexical frequency profiles and lexical diversity were obtained. In addition, a Test of Academic Vocabulary was developed on the basis of Academic Word List for further analysis on receptive and productive academic vocabulary.As a result of descriptive analyses, it was found that the ELT majors in this study had large general and academic vocabulary size and depth, which significantly differed in terms of years. However, this vocabulary knowledge appeared to be considerably less in production so it was observed that they could not reflect their receptive vocabulary knowledge in their free production tasks; essay writing.In terms of developmental patterns, the results confirmed the incremental nature of vocabulary learning due to differing developmental routes of each dimension. Some fluctuation in the size, lexical use and diversity were observed owing to the effect of word frequency level (i.e. high, low frequent and academic) and year of education. The sharp increases from the 1st year first semester to 2nd year indicated the effect of their education on the participants? lexical competence and performance. Additionally, the fluctuations at the participants? lexical competence and performance in terms of high and low frequent vocabulary showed the effect of word frequency levels.In the further analysis on the participants? academic lexical competence and performance, it was found that there was a kind of linear development in the size and production of academic vocabulary. Furthermore, the correlation analyses on the sub-dimensions showed that all were interrelated and interdependent. Thus, these results denoted the interdependent developments of the different dimensions of lexical competence and performance.Consequently, Turkish ELT majors? general and academic vocabulary knowledge differed incrementally across the years and their lexical competence (i.e. receptive dimensions) and performance (i.e. productive dimensions) did not follow the same developmental tracks in this study.