İlköğretim bilişim teknolojileri öğretmenlerinin mesleğe yönelik sorunları, bu sorunların nedenleri ve çözüm önerileri
Information technologies teachers in primary schools problems, reasons of these problems and solutions
  1. Tez No: 312620
  2. Yazar: GÜLDEN MEDİHA YEŞİLTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarında görev yapmakta olan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin bilişim teknolojileri dersi kapsamında karşılaştıkları kişisel-mesleki, öğretim, teknik, okul yönetimi ve kültür alanları ile ilgili sorunlarını, bu sorunların nedenlerini ve çözümlerine ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır.Nitel araştırma deseni kullanılarak yapılan bu araştırmaya 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Antalya'nın merkez ilçelerinden Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 15 ilköğretim bilişim teknolojileri öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ses kaydı ile elde edilen veriler, içerik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmaya katılanlar, kişisel-mesleki, öğretim, teknik, okul yönetimi ve kültür alanlarında karşılaşılan sorunların temel nedenlerini dersin programdaki yeri ve yapısı, sınıf ortamı ve donanım eksikliği, sınıf mevcutları, bilişim teknolojileri öğretmenliği görev tanımının net olmaması ile okul yönetimi, diğer öğretmenler, öğrenciler ve veliler tarafından yanlış algılanmaları olarak belirtmişlerdir. Bazı çözüm önerileri olarak; dersin programdaki yeri ve yapısının düzenlenmesi, sınıf ortamı ve donanımların iyileştirilmesi, bilişim teknolojileri öğretmenlerinin görev tanımlarının netleştirilmesi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to reveal primary school information technologies teachers? problems with the areas of personel-professional, teaching, technical, school management and culture, and also the reasons of their problems and their solutions to deal with these problem.This study was designed as a qualitative study. The study was carried out with 15 primary school information technologies teachers working in Antalya?s central districts of Muratpaşa, Konyaaltı and Kepez in the academic year of 2011-2012. The semi structured interview schedule developed by the researcher was used for data collection. Data collected by audio recording were subjected to content analysis.The basic reasons of problems are place and structure of the lesson in the curriculum, classroom environment, lack of hardware, the number of students in classroom, lack of a clear job defination, the duty misunderstanding by the school management, the other teachers, students and parents. The teachers suggested restructuring the ICT lesson in the curriculum, improvement in classroom environment and hardware, and more clear job description of information technologies teachers.