İlköğretim fen ve teknoloji dersinde tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarının tutum ve başarıya etkisi
The effect of complementary measurement and assessment approach on the attitude and success in primary science and technology course
- Tez No: 312621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim 7. Sınıf Fen ve Teknoloji dersi ?Işık? ünitesinde geleneksel ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarını destekleyici olarak tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımı kullanımının öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersindeki tutum ve başarılarına olan etkisini sınamaktır.Bu araştırma 2010-2011 öğretim yılının II. döneminde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Antalya'da bulunan, uygulama izni alınan özel bir ilköğretim okulunda öğrenim gören yedinci sınıf düzeyinde mevcut iki şubede beş hafta süreyle gerçekleştirilmiştir.Deneysel çalışma hazır gruplar üzerinde yapılmıştır. Mevcut üç şubeden ikisi kura ile atanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu biri deney (n=17) diğeri kontrol (n=17) olmak üzere, 7/B ve 7/C şubelerinde öğrenim gören 34 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubuna geleneksel ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarını destekleyici olarak tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımları, kontrol grubuna ise sadece geleneksel ölçme ve değerlendirme yaklaşımları araştırmacı tarafından uygulanmıştır.Uygulama öncesi deney ve kontrol gruplarına ?Fen Bilgisi Dersi Tutum? ölçeği ile ?Akademik Başarı Testi? envanterleri ön test olarak uygulanmıştır. Her iki grupta da ?Işık? ünitesi işlenirken geleneksel ölçme ve değerlendirme yaklaşımları uygulanmış, deney grubunda kontrol grubundan farklı olarak, geleneksel ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarını destekleyici olarak tamamlayıcı değerlendirme yaklaşımları uygulanmıştır. Öğrenme süreci tamamlandığında son test olarak her iki gruba ?Fen Bilgisi Dersi Tutum? ölçeği ile ?Akademik Başarı Testi? envanteri tekrar uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin analizi tek faktörlü kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılarak değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, geleneksel ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarını destekleyici olarak uygulanan tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarının uygulandığı deney grubundaki öğrenciler ile sadece geleneksel ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarının uygulandığı kontrol grubundaki öğrencilerin akademik başarıları ve fen bilgisi dersine yönelik tutumları arasında manidar bir farkın olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, is to examine the effect of complementary measurement and assessment approach which are supporting traditional measurement and assessment approaches, on the attitude and success of primary school 7th grade students in science and technology lesson, Light Unit.This study was conducted for five weeks in two classes at 7th grade level, in a private primary school (permission for application was granted) in Antalya which is dependent to ministry of education, in the 2nd half of the 2010-2011 academic year.The experimental study was made on ready groups. Two classes out of three were assigned by drawing. The study group of the research consists of 34 students from 7b and 7c classes. [One of them is experiment (n=17) and the other is control group (n=17)]In the research, experimental pattern with pre test-post test control group was used. Complementary measurement and assessment approaches were applied to experiment group (supporting traditional measurement and assessment approaches) and only traditional measurement and assessment approaches were applied to control group by the researcher.Science lesson attitude and academic success test inventories were applied to experiment and control groups as pre test before application. Traditional measurement and assessment approaches were used in both groups during the study of ?Light? unit. In experiment group, complementary measurement and assessment approaches were also used in order to support traditional measurement and assessment approaches. When the learning process was completed, science lesson attitude and academic success test inventories were applied again to both groups as post test. The analysis of the data obtained from the study was made by using one way analaysis of covariance (one-way ANCOVA).As a result, related with science lesson, no significant difference could be observed between the attitude of students in experiment group where both traditional and complementary (supporting traditional approaches) measurement and assessment approaches were used and in control group where only traditional measurement and assessment approaches were used.