Üst bilişsel öğretim stratejilerine dayalı öğretimin öğrencilerin üst bilişsel farkındalık ve becerisine, akademik başarı ile tutumuna etkisi
The effects of teaching based on metacognitive teaching strategies in science and technology education on students' metacognitive awareness and skills, academic achievement and attitudes
- Tez No: 312622
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞRU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üst bilişsel stratejilerin kullanımında, üçüncü döneme (üst bilişsel stratejilerin üretilip kullanılabildiği döneme) yeni giren öğrencilere uygulanan `Üst Bilişsel Beceri Geliştiren Öğretim Stratejilerine Dayalı Öğretim'in, öğrencilerin üst bilişsel farkındalıklarına, biliş üstü becerilerine, akademik başarıları ile Fen ve Teknoloji dersine karşı tutumlarına etki edip etmediğini incelemektir.Araştırma, 2010-2011 eğitim-öğretim yılı II. döneminde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ağrı ili Eleşkirt ilçesinde bulunan bir ilköğretim okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 5. sınıfta öğrenim gören öğrenciler ile birlikte 4 hafta boyunca, toplamda 12'şer saat süreyle yürütülmüştür.Araştırmanın çalışma grubunu, 5/A ve 5/B şubelerinde öğrenim gören toplam 64 öğrenci oluşturmaktadır. 5/B şubesi deney grubu, 5/A şubesi ise kontrol grubu olarak rastgele seçilmiştir.Araştırmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubuna üst bilişsel beceri geliştiren stratejilere dayalı öğretim, kontrol grubuna ise programda var olan yapılandırmacı yaklaşıma dayalı öğretim uygulanmıştır.Araştırma sürecinde; Çocuklar İçin Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği, Biliş Üstü Beceriler Ölçeği, Fen ve Teknoloji Dersine Karşı Tutum Ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilen Dünya, Güneş ve Ay Ünitesi Başarı Testi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin analizi bağımsız gruplar t-testi ve betimsel analiz tekniklerinden yüzde ve frekans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre; üst bilişsel becerileri geliştiren stratejilerin Fen ve Teknoloji dersinde kullanılması mevcut programa göre öğrencilerin biliş üstü becerilerini geliştirmiş, Fen ve Teknoloji Dersine Karşı Tutum ile akademik başarılarını artırmıştır. Bu artış istatistiksel açıdan anlamlı ölçüdedir. Ancak, üst bilişsel farkındalık açısından deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine whether the teaching based on metacognitive-skill improving teaching strategies, which is applied on the students who get in the third period, affects students? metacognitive awareness and skills, academic success and attitudes towards Science and Technology subject or not.The research is carried out with 5th grade students, attending an elementary school of Ministry of National Education in Ağrı, Eleşkirt. It is conducted in the 2nd semester of 2010-2011 educational year, for 4 weeks, 12 hours per week.The working group of the research consists of 64 students from 5/A and 5/B classes. 5/B class is chosen as the testing group and 5/A is chosen as the control group randomly.The data is collected by utilizing a pre-test post-test control grouped experimental design.The testing group is instructed with metacognitive-skill improving strategies. The control group, on the other hand, is instructed with strategies based on constructive teaching approach which is available in the curriculum.During the research, metacognitive awareness scale for children, scale of metacognitive skills, scale of attitudes towards Science and Technology subject and an achievement test which is built up by the researcher have been used as data collecting tools.The analysis of the data collected from the research has been done by using independent samples t-test and frequency analysis.According to the research results, use of metacognitive-skill improving strategies in Science and Technology subject has improved students? metacognitive skills compared to current program. And it has also enhanced students? academic success significantly. However, no significant statistical difference has been observed between the testing group and the control group in terms of metacognitive awareness.