Turizm işletmelerinde yeşil pazarlama uygulamaları: Bir alan araştırması
Green marketing applications in tourism businesses: A field survey
- Tez No: 312623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde işletmeler, çevresel sorunlara duyarlı olmadan varlıklarını sürdüremeyeceklerinin farkındadırlar. Bu doğrultuda, işletmeler yapacakları her türlü faaliyetin çevre boyutunu iş stratejilerine ve uzun vadeli planlarına almak zorundadırlar. Yapılan bu tür çevresel faaliyetler ile çevreyi dikkate alan pazarlama stratejilerinden birisi olan yeşil pazarlama, çoğu işletme tarafından dikkate alınır hale gelmiştir.Bu çalışmada öncelikle turizm ve çevre ilişkisi üzerinde durulmuş ve yeşil pazarlama kavramı incelenmiştir. Bu inceleme sonrasında, yeşil pazarlamanın turizm işletmelerinde nasıl uygulandığı detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu doğrultuda ilk olarak yeşil pazarlama sürecinde turizm işletmelerine önemli katkı sağlayan, onlara yeşil işletme olma sürecinde yol gösteren turizm birliklerine değinilmiştir. Buna ek olarak işletmelerin sahip olmaları gereken çevre belgelerine ve bu belgelerin kriterlerinin neler olduğuna yer verilmiştir. Sonrasında ise seyahat acentalarından, havayolu işletmelerinden, yiyecek-içecek işletmelerinden ve konaklama işletmelerinden örnekler ile yeşil pazarlama kavramının pratikte nasıl ele alındığı gösterilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın son bölümü olan uygulama kısmında, Antalya ve çevresinde yer alan beş yıldızlı otellerin, yeşil pazarlama anlayışının konaklama sektöründe uygulanış biçimi olan yeşil otelcilik uygulamalarının neler olduğu ve yöneticilerinin yeşil pazarlama algısı ele alınarak, çeşitli analizler gerçekleştirilmiştir. Otellerin türü, konumu ve yöneticilerinin sektörde çalışma sürelerinin hem yeşil otelcilik uygulamaları, hem de yeşil pazarlama algısı ile ilişkilendirilerek, çeşitli sonuçlar elde edilmiştir.Bu sonuçlara göre, oteller söz konusu analizlerde birbirlerinden anlamlı olarak farklılaşmaktadırlar. Ancak, özellikle yeşil otelcilik uygulamalarından biri olan enerji ve su tasarrufu uygulamaları konusunda oteller, benzer bir tutum içerisindedirler. Bunun en önemli nedeninin, yeşil pazarlamanın maliyet avantajı ve karlılığa etkisinin bütün yöneticiler tarafından benimsenmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies realize that they can not sustain their companies life without having environmental sensitivity. So companies suppose to consider environment effects of their activities and add them to their strategic plans. That kind of environment activities and marketing strategy that to take note of environment implications are called `green marketing?. Many companies begin to be aware of green marketing perceived as environmentally-sensitive marketing by companies.In this study, relationship between tourism and environment was considered and the concept of green marketing was researched. Following this review, it is discussed in detail how green marketing is implemented in tourism businesses. In this respect, it is firstly mentioned tourism associations providing substantial contribution to tourism businesses and guding them in the process of green marketing and becoming green company. In addition, environment documents which have to be acquired by tourism businesses and the criteria of these documents are touched on. Afterwards, it is tried to figure that how the concept of green marketing is discussed in practice with examples from travel agencies, airlines, food & beverage businesses and hotels.Green hotels applications, which is the formation of implementation of green marketing in hospitality industry, of five stars hotels in Antalya and its surroundings and green marketing perception of their managers are considered in the application part of the study and various analyzes are conducted. In these analyzes, some results have been obtained by associating hotel types, location and working times of their managers in hospitality industry with both their green hotels applications and green marketing perception.According to these results, hotels differ significantly from each other. However, hotels are a similar stance especially about energy and water conservation which is a variety of green hotels applications. The most important reason of this, cost advantage and its effect on profitability is adopted by all managers.