İran'ın nükleer programı: Küresel ve bölgesel yaklaşımlar
Iran's nuclear programme: Global and regional approaches
- Tez No: 312634
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İran'ın nükleer programı, dünya gündeminin ön sıralarındaki yerini korumaktadır. ABD, AB ve müttefikleri İran'ın nükleer silah geliştirdiği yolunda şüpheler olduğunu belirterek, İran'ın nükleer teknoloji elde etmesini ve geliştirmesini engellemeye dönük politikalar uygulamaktadırlar. İran ise nükleer teknoloji elde etme hakkının olduğunu belirtmekte ve bu hakkını uluslararası arenada savunmaktadır.UAEK tarafından yürütülen denetimlerde İran'ın nükleer silah geliştirdiğine ilişkin somut bir bulgu elde edilememiştir. Bununla birlikte İran, nükleer programı nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmiştir ve Konsey kararları doğrultusunda İran'a ekonomik ve askeri yaptırımlar uygulanmaktadır.Rusya ve Çin, BM Güvenlik Konseyi'nden kendi çıkarlarına zarar verebilecek ekonomik yaptırım kararlarının geçmesini engellemeye çalışmaktadırlar. Dolayısıyla BM Güvenlik Konseyi'nde İran'a destek vermektedirler. Bölge ülkeleri de genelde İran'ın barışçıl nükleer teknoloji elde etme hakkının olduğunu kabul etmektedirler ve ABD politikalarına karşı çıkmaktadırlar. Ancak İran'daki mevcut İslami rejim varlığını sürdürdükçe ve bölgedeki petrol varlığı ABD için önemli olduğu müddetçe İran'ın nükleer programı bir sorun olarak var olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Iran?s nuclear programme is still at the top of world political agenda. United States, European Union and their allias claim that they have proof that Iran is trying to develop nuclear arms. So, they have been implementing policies to prevent Iran to acquire and develope nuclear tecnology. But Iran claims it had right to pursue a peaceful nuclear programme.IAEA inspectors have been carrying out inspections on Iran?s nuclear sites. But they?ve acquired no concrete evidence that Iran is developing nuclear arms. However, Iran has been referred to United Nations Security Council because of its allegedly non-peaceful nuclear programme. In accordance with Council resolutions, economic and military sanctions have been implementing on Iran.Russia and China have been trying to prevent any kind of sanctions which could harm their interests. They, in a sence, support Iran in the Security Council. In addition to Russia and China, some regional states generally recognize Iran?s right to pursue peaceful nuclear tecnology and object United States policies. However it is obvious that Iran?s nuclear challenge will exist as long as Iran has such an Islamic regime and the regional oil reserves are so important for the United States.