Birbirinin ötekisi: Rüya ve edebiyat gerçek yaşamda ve edebiyatta kronotop olarak rüya
The other for each other: Dream and literature dream as chronotope in real life and literature
- Tez No: 325973
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Farklı bir düşünme biçimi olan rüya, kurmaca dünya için cazip bir üretim kaynağı olmakla birlikte, edebiyat ve psikoloji disiplinlerinin de bir aradalığını sağlar. Bu çıkarımdan hareketle rüya fenomeni, bir karşılaştırmalı edebiyat çalışması için uygun bulunmuştur. Bu çalışmanın yol haritası edebiyat sanat sanatçı ana üçgeni içinde rüyanın bir edebiyat kronotopu olduğu ya da olabileceği yönünde belirlenmiştir. Ayrıca, Rüya, sanatçıyı gerçek yaşamında o pek sancılı yaratım sürecine taşır da, işini de kronotoplaşarak kolaylaştırır mı? sorusuna geniş bakış açılı bir cevap anahtarı da sunulmuştur. Bu süreç boyunca Bakhtin'in kronotop kavramı incelenerek, rüyaların bu forma içine yerleştirilmesine çalışılmış, edebî olan ve olmayan motiflerde kronotop taraması yapılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar, o dönemin rüya algısının anlatılardaki rüya kullanımı ile paralellik gösterdiği yönünde bir saptama yapmayı sağlamıştır.Birbirinin Ötekisi: Rüya ve Edebiyat Gerçek Yaşamda ve Edebiyatta Kronotop Olarak Rüya adlı çalışmadaki temel hedef, rüyanın hep gerçekle bir hesaplaşma ilişkisi içinde bulunduğu, varsayılan paralel evrenin tanrılar dünyasından insanın kendi içindeki kendine paralel olan öteki dünyaya dönüşmesini, kronotop anlayışı doğrultusunda İlyada - Agamemnon'un Rüyası; Mesnevi - Tanrı Vergisinin Erişeceği Adamın Rüyasında Mısır'da Hazine Görmesi; Bin Bir Gece Masalları - Zeynü-l Mevasıf'ın Aşkları; Yaban Çilekleri ve Puslu Kıtalar Atlası yapıtları üzerinden göstermektir.
Özet (Çeviri)
Dream, being a different way of thinking not only offers an attractive production area for fictitious world but also contributes to the togetherness of two disciplines; literature and psychology. Starting from this point, dream phenomena is found appropriate for a study of comparative literature. The road map of this work is determined as searching dream as a literature chronotope from the triangle of literature art artist. The study also offers a key to the question of Does dream carry the artist in his/her real life to the rather painful process of creation and help out by being a chronotope?? Along with the study of Bakhtin?s chronotope concept during the process, the dreams are endeavoured to be placed into chronotopes that are later to be searched across literary and non-literary elements. Results enable to state that the perception of dream during that period shows resemblance to the use of dream in narratives.The main motive of this study, The Other For Each Other: Dream and Literature - Dream As a Chronotope In Real Life and Literature, is to show that dream always tackels with reality and the transformation of the parallel universe of gods to the inner universe of the being, by using: The Iliad Agamemnon's Dream; Masnavi The Man Who Dreamed of A Hidden Treasure; Tales of 1001 Nights Love of Zeynül-i Muvasıf; Bergmans film - Wild Strawberries and The Atlas of Misty Continents (İhsan Oktay Anar: Puslu Kıtalar Atlası) as leverages.