Entelektüel sermaye, yenilik ve işletme performansı ilişkisi: Otomotiv yan sanayi sektöründe bir araştırma
The relationship between intellectual capital, innovation and firm performance: A research in automotive supplier industry
  1. Tez No: 312653
  2. Yazar: MURAT ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ANAFARTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yenilik çevre koşullarının giderek değiştiği bir ortamda ürün ve süreç iyileştirmelerine yol açmakta, sürekli gelişmeler ile işletmelerin varlığını sürdürmesine yardımcı olmakta, işletmelerin daha hızlı büyümelerini, etkin olmalarını ve yenilik yapmayan işletmelere göre daha fazla kar elde etmelerini sağlayarak sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamalarına yardımcı olabilmektedir. Günümüz bilgi çağında rekabet üstünlüğünün maddi varlıklardan ziyade maddi olmayan varlıklardan kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Geleneksel üretim faktörleri olan doğal kaynakların, işgücünün ve sermayenin öneminin azalmasıyla birlikte maddi olmayan varlıklardan olan entelektüel sermayenin önemi artmıştır. İşletmelerin temel stratejik varlıklarından biri olan entelektüel sermaye işletmelerin yenilikçilikleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.Bu çalışmanın temel amacı, yenilik yapma konusunda öncü sektörlerden biri olan otomotiv yan sanayi sektöründe entelektüel sermaye ve alt boyutlarının (insan sermayesi, ilişkisel sermaye, yapısal sermaye ve yenilenme sermayesi) işletme yenilikçiliği (ürün, süreç, organizasyonel ve pazarlama) üzerindeki etkisi ile yenilikçiliğin işletme performansı üzerindeki etkisini ayrıntılı olarak incelemektedir. Araştırma sonuçlarına göre, insan sermayesinin, ilişkisel sermayenin ve yapısal sermayenin, ürün yenilikçiliği ve organizasyonel yenilikçilik üzerinde pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu ve ayrıca insan sermayesinin ve ilişkisel sermayenin süreç yenilikçiliğini ve pazarlama yenilikçiliğini pozitif olarak etkilediği görülmüştür. Diğer yandan insan sermayesinin işletme performansı üzerindeki etkisi pozitif yöndedir. Ayrıca çalışmada ürün ve süreç yenilikçiliğinin işletme performansının arttırılmasında rol oynadığı bulunmuştur. Bu sonuçlar entelektüel sermayenin yenilikçilik üzerindeki ve yenilikçiliğin işletme performansı üzerindeki önemini ve etkisini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Innovation is widely regarded as one of the most important sources of sustainable competitive advantage in an increasingly changing environment because it leads to product and process improvements, makes continuous advances that helps firms to survive, allows firms to grow more quickly, be more efficient, and ultimately be more profitable than non-innovators. The competitive advantage in today?s information age has shifted from material assets to intangible assets. Traditional factors of production -natural resources, labor and capital- have not disappeared but they lost significance as the importance of intangible assets like intellectual capital increased. Intellectual capital which is a core strategical resource of a company is playing a crucial role in firm innovativeness.The main objective of the study is to examine the effects of intellectual capital and its components (human capital, relational capital, structural capital and renewal capital) on firm innovativeness (product, process, organization and marketing innovation) and effects of innovativeness on firm performance in automotive supplier industry which is a leading industry in making innovations. According to results it is found that three components of intellectual capital -human capital, relational capital and structural capital- have significant positive effect on the product and organizational innovativeness, and also human capital and relational capital positively influenced the process and marketing innovativeness. Moreover it is observed that human capital positively influenced firm performance. In addition it is found that product and process innovation is playing a role in enhancing firm performance. These results highlight the importance and the influence of the intellectual capital on innovativeness, and also influence of innovativeness on firm performance.