Farklı kültürlerde iş görme ve yönetim anlayışı: Türk çalışanlar ve yabancı yöneticiler üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
Management and transaction in different cultures: A comperative research on Turkish employees and foreign executives
- Tez No: 312664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Küreselleşen ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren işletmelerin sayısında görülen büyük artışlar, yöneticilerin yönetim tarzlarının ülke kültürleriyle uyumu işletmenin durumunu bazen olumlu, bazen de olumsuz yönde etkilemektedir.Farklı ülkelerde ticaret yaparken, yöneticilerin o ülkenin kültür yapısıyla ve değerleriyle sahip oldukları kültürlerin bazı boyutları farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı başarılı şirketlerin bile yabancı ülkelerde yaptıkları ticaretlerde yönetim anlayışlarının ülke yapısına çok farklı olması nedeniyle başarısız olabildikleri gözlemlenmiştir.Bu çalışma yöneticilerin sahip oldukları kültürlerle içinde bulundukları farklı kültürlerin yöneticilik anlayışları üzerine etkisini araştırmak üzere hazırlanmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada:İlk bölümde kültür ve kültürel farklılıklar kavramlarının literatürdeki farklı tanımlamalarına yer verilmiş, kültürün özellikleri üzerinde durulmuştur. Kültür kavramının hangi unsurlardan oluştuğu ve kültürün boyutları açıklanmıştır.İkinci bölüm kültürün işgörme ve yönetim anlayışlarının üzerine etkisinden bahsedilmektedir. Kültürün örgütsel yapı, takım çalışması, çatışma ve iş motivasyonu üzerine etkisi incelenmiştir.Üçüncü ve son bölümde nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle farklı kültürlerde yönetim ve yönetim işinin kültürel göreliliğe açık olan yönlerinin anlaşılması ve bu analiz ve değerlendirmeler neticesinde kültürel açıdan farklılıklar ve benzerlikler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The dramatic increase in the number of the companies which have become globalized and operated internationally , administrative style of the managers and their harmony of the cultures affect the situation of the companies constructively , sometimes negatively .While doing business in different countries , managers ` culture might differ from the origin culture and value judgement of the country. Even , some succesful companies have failed in the trade of the foriegn countries since they have highly different administrative style from the origin country.This study has been prepared to search the effects on administrative perception of the managers in different culture. This study consists of three sections:In the first section, culture and cultural differences have been emphasised.How cultural concept has been composed and cultural dimension have been explained.In the second section, the effects of the culture on transaction of business and administrative concept have been mentioned. The effect of the culture on organized structure, team work,conflict and work motivation has been researched.In the third and last section, cultural differences and similitude have been ascertained with the result of analysis and assessment of concerted aspects of cultural mobilityof the administration in different culture . While diong this, qualitative research has been used.