Pistonlu bir motorun basınçlı hava motoruna dönüştürülmesi ve performans analizi
Convertion of a piston engine into the compressed air engine and performance analysis
- Tez No: 312678
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Basınçlı hava motorları üretim maliyetleri düşük, yüksek tork üretebilen, egzoz akışkanını yeniden kullanabilen, içten yanmalı motorlara nazaran daha az yağlama yağı kullanan temiz enerji sistemleridir. Ayrıca, basınçlı hava motorları, fosil kökenli yakıtlarda dışa bağımlılığı da azaltabilecek alternatif bir çözümdür. Sözü edilen önemli avantajları sebebiyle bu çalışmada pistonlu 4 zamanlı benzinli bir motorun basınçlı hava motoruna dönüşümü gerçekleştirilmiş, performans deneyleri yapılarak 4 farklı egzoz supap zamanlamasından (EgAA 0°, EgAA 10°, EgAA 20°, EgAA 30°) optimum olanı belirlenmiştir. Dönüşümü yapılan motorda emme supabı olarak döner supap, egzoz sistemi olarak kam milli bir egzoz sistemi kullanılmıştır. Performans deneyleri sabit kelebek açıklığı ve farklı çalışma basınçlarında (10, 15, 20, 25, 30 bar) yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre en uygun egzoz supap zamanlaması EgAA 20° olarak belirlenmiştir. EgAA 20° egzoz supap zamanlaması, 25 bar çalışma basıncı, 800 1/min motor hızında 17,28 Nm motor momenti, 1,48 kW motor gücü ve %24,42 motor verimi elde edilmiştir. Motor performansının tahmini için yapay sinir ağı (YSA) kullanılmıştır. YSA için eğitim verileri deneysel ölçümlerden sağlanmıştır. Motor momenti için R2 değeri 0,999901 olarak bulunmuştur. Sonuçlar YSA'nın motor parametrelerinde kabul edilebilir tahminler sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Compressed-air engines are clean energy systems, which can produce high torque, can reuse exhaust fluid, use low lubricating oil, at low production costs. In addition, compressed air engines are an alternative solution that could reduce dependence on fossil fuels. Because of the aforementioned advantages, in this study, a 4 stroke engine was converted to compressed air engine, and an optimum exhaust valve timing was determined for four different exhaust valve timing (EOA 0°, EOA 10°, EOA 20°, EOA 30°) by doing performance tests. On the converted engine as an inlet valve rotary valve and as exhaust system a camshaft were used. Performance tests were done on constant throtle and at different working pressures (10, 15, 20, 25, 30 bar). According to the results of the experiment the optimum exhaust valve timing was determined as EOA 20°. At the EOA 20° exhaust valve timing 25 bar working pressure, engine speed of 800 1/min were obtained 17,28 Nm engine torque, 1.48 kW engine power and motor efficiency %24,42. An artificial neural network (ANN) is used for prediction of engine performance. The training data for ANN is obtained from experimental measurements. The R2 value for the engine torque is found 0,999901. The results show that ANN provides acceptable predictions in the parameters of the engine.