Trafik kazalarının mekansal analizinde kullanılacak bir yazılımın geliştirilmesi
Development of a software application for spatial analysis of traffic accidents
  1. Tez No: 312679
  2. Yazar: HASAN KORKUT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Coğrafya, Kazalar, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geography, Accidents
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Trafik kazalarının mekansal analizleri ile elde edilebilecek veriler, kazaların önlenmesi amacı ile gerçekleştirilen çalışmalar için oldukça değerlidir. Bu çalışmada kaza noktalarının kendi arasındaki ilişkiyi (otokorelasyon), mekansal sınıflar ve kazaların yol ağı ile olan ilişkisini sorgulayabilmek için; trafik kazalarının mekansal analizinde kullanılacak bir metot geliştirilmiş ve metoda uygun bir yazılım (Span) üretilmiştir. Geliştirilen yazılım; düzlem ve yol ağı üzerinde nokta desen analizlerini gerçekleştirebilmekte, en yakın komşu indeksi, global, çapraz ve lokal K değerlerini hesaplayabilmektedir. Yazılım, birim testlerini takiben gerçek veriler ile, Ankara Batıkent bölgesinde meydana gelen trafik kazalarının mekansal özelliklerinin dönemsel farklılıklarını belirlemek üzere test edilmiştir. Bu test sonuçları ile, Batıkent bölgesinde okul çevresinde alınan trafik tedbirlerinin kazaların dağılımı üzerindeki anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur ve bu sonuç literatüre önemli bir katkı sağlayan orijinal bulgudur.
Özet (Çeviri)
The data, generated with spatial analysis of traffic accident, is valuable for traffic accidents preventing practices. In this study; a methodology and application software (Span) developed for querying autocorrelation between traffic accident point, correlation between traffic accident and spatial classes and also road network to spatial analyze of traffic accidents. Developed application software should make of point pattern analysis and calculate nearest neighborhood index, global, cross and local Ripley K values in both on planner and road network. After unit tests the application software tested with real world data to identification of periodic changes on spatial characteristics? of Batıkents? accidents. Batıkent study results shows the application software should be generate very valuable and new information like significant effects of traffic safety practices for school area on distribution traffic accidents in school area.