Lineer hızlandırıcıda X ışını kullanılarak doku eşdeğeri hedeflerin doz kalınlık ilişkisinin incelenmesi
Study on the relationship between dose and thickness of tissue equivalent target using X ray by lineer accelerator
  1. Tez No: 312688
  2. Yazar: FATMA SERAP KETENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, 6 MV ve 18 MV enerjili x-ışınlarının, doku eşdeğeri maddeler olan bolus, pirinç ve pirinç lapası üzerine aktardıkları dozların kalınlık ile ilişkileri incelendi. Çalışmanın ölçümleri Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Hastanesi'nde bulunan Siemens marka, lineer hızlandırıcı tedavi cihazı ile yapıldı. Ölçüm sonuçları kullanılarak doku eşdeğeri malzemeler için lineer azalma katsayıları hesaplandı. Sonuçlar, literatürdeki bazı biyolojik örneklerin azalma katsayıları ile karşılaştırıldı. Biyolojik hedefler için enerji ile lineer azalma katsayısı arasında bir ilişki önerildi. Lineer azalma katsayısının enerji ile nasıl değiştiği gözlemlendi. Kalınlık ve hedef alanı ile ilişkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between thickness and dose that 6MV and 18MV x-ray transfers to bolus, rice and rice masscuite. Measurements were done with Siemens linear accelerator in Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Hospital. Using measurements linear attenuation coefficient is calculated for different bolus. Results were compared with some biological samples linear attenuation coefficients. A relationship between energy and linear attenuation coefficient for biological targets is recommended. Changes in linear attenuation coefficient due to energy are examined. Relation with thickness and target area is examined.